S kratomom šlo všetko lepšie, odvykanie potom bolo brutálne. Mladí Česi opisujú nebezpečenstvo návykovej látky

https://dennikn.sk/3088884/s-kratomom-slo-vsetko-lepsie-odvykanie-potom-bolo-brutalne-mladi-opisuju-nebezpecenstvo-navykovej-latky/?ref=tit

Dvadsaťštyriročný študent strojníckej fakulty Jiří Maršálek začal brať kratom už pred niekoľkými rokmi. Zrazu ho všetko začalo baviť omnoho viac než predtým. Išla mu lepšie škola, medzi kamarátmi bol komunikatívnejší.

„Najskôr som si dával kratom občas, keď som šiel do školy, pri učení, aby som zvýšil svoju sústredenosť. Alebo keď som sa šiel baviť s ľuďmi, cítil som sa sebavedomejšie. Postupne som ho začal brať pri čomkoľvek, čo som robil. Pripadalo mi to tak, že s kratomom mi šlo všetko lepšie,“ hovorí.

Ibaže postupne si od látky vypestoval závislosť. Postupne dávky zvyšoval, čo ho však začalo skôr uspávať. „Po čase som potom bez kratomu už pomaly nedokázal vyliezť z postele. V jednej chvíli som si povedal, že to už asi nie je úplne bezpečné. Tak som sa rozhodol s tým skončiť, ale bolo to dosť brutálne. Mal som dosť veľké abstinenčné príznaky, snažil som sa prestať niekoľkokrát, úplne sa mi to však podarilo až na tretí pokus,“ priznáva Jiří, ktorý vysadil kratom na konci tohtoročného mája.

Sám považuje kratom za tvrdú drogu, ktorá spôsobuje veľkú závislosť. „Prvé dva dni abstinencie to bolo celkom v pohode, ale tretí deň sa to začalo. Stále ma zalieval studený pot, napríklad každú minútu, taký ten pocit, ako keď prejde mráz po celom tele. Trvalo to až dva týždne. Ráno som sa zobudil a už som bol spotený, počas dňa sa mi potom striedali návaly tepla a zimy.“ Podobné abstinenčné príznaky sa pritom prejavujú aj pri odvykaní od opiátov.

……..

Skúsenosti ľudí s kratomom

Užívanie kratomu je populárne hlavne medzi mladými dospelými. Deníku N sa so svojimi príbehmi a skúsenosťami s látkou zverilo niekoľko z nich.

Marek, študent architektúry

Kratom si dávam maximálne raz až dvakrát týždenne. Niekedy na dobitie energie, inokedy zase na upokojenie. Nemyslím si, že by mi to v čomkoľvek pomáhalo, beriem to ako akúkoľvek látku, ktorá jednoducho navodzuje nejaký stav mysle. Občas si ho dám počas práce, pretože ma to nabudí viac než káva, a inokedy zase v rámci večierka.

Tomáš, programátor

Konzumujem kratom minimálne štyri roky, v poslednom čase takmer každý deň. Dáva mi niečo viac než káva. Reštartuje ma, môžem ísť ďalej. Problémy sa zrazu nezdajú také veľké a veci beriem s omnoho väčším pokojom a všeobecne je človek príjemnejší k svojmu okoliu, čo po celom dni práce väčšina ľudí nemá. Lepšie zvládam stres, som komunikatívnejší, mám lepší pracovný výkon a vnútorný pocit pohody. Keď som začal brať kratom, prakticky som prestal piť alkohol. Vedľajší efekt vidím v znížení libida a rozhodenom spánkovom režime, pretože sa mi na tom zle zaspáva.

Josef, študent olomouckej Fakulty telesnej kultúry

Začal som ho užívať pred maturitou. Jeden čas som látku konzumoval dvakrát či trikrát denne po desiatich až dvanástich gramoch pol roka v kuse. To by som nikomu neodporúčal, veľmi som si na ten príjemný pocit zvykol, a keď som si potom deň-dva nedal, nebolo mi psychicky najlepšie a v noci som nemohol spať. Látku som bral kvôli pocitu upokojenia, uvoľneniu svalov, komunikatívnosti a lepšej nálade. Po tom, čo som prestal kratom brať pravidelne, sa u mňa asi o týždeň objavili abstinenčné príznaky. Bolo mi psychicky nanič, stále ma niečo hnevalo a nič sa mi nechcelo. Hlavne som mal zlý spánok, tri dni som skoro nespal.

Anna, študentka práva a histórie

Kratom užívam maximálne raz za mesiac, brať látku častejšie mi pripadá nepredstaviteľné. Pomáha mi s kreativitou a vyjadrovaním emócií. Keď chcem napríklad skladať hudbu, niečo písať, tvoriť, tak si dám kratom. Lepšie sa mi premýšľa, pretože mám pocit, že zvyšuje výkonnosť mozgu. Keď si ho dám, tak cítim, ako mi ide mozog na plné obrátky. Alebo si ho dám, keď chcem odpočívať.

Michal, študent Fakulty sociálnych štúdií

Dosť mi pomohol na úzkosti a začala ma baviť škola. Stavy sa u mňa líšia podľa dávky, nižšia dávka ma stimuluje, dodá energiu a pozornosť, som komunikatívnejší a istejší, všetko ma viac baví. S vyššou dávkou vnímam pocity telesnej eufórie, s látkou sa po chvíli dokážem dostať i do stavov medzi snívaním a bdelosťou. Za vedľajší účinok považujem, samozrejme, závislosť a pri nejakom dlhodobejšom užívaní možno trochu odpojenie sa od reality.