Smer nie je žiadnou (modernou) sociálnou demokraciou

https://dennikn.sk/4091824/sefka-odborov-uhlerova-byt-proti-progresivizmu-je-byt-proti-pokroku-a-socialnej-rovnosti/

Dušan Mikušovič sa rozprával so šéfkou Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monikou Uhlerovou. Z rozhovoru bolo zrejmé, že minimálne v jej osobe sa potvrdilo, že rozchod odborárov so stranou Smer nebol len formálny.

Uhlerová, ktorá je vo funkcii od roku 2022, má veľmi jasno v tom, že Smer nie je žiadnou (modernou) sociálnou demokraciou, a vie celkom presne definovať, kde sa Ficova strana rozchádza s hodnotami skutočného odborového hnutia. „V ich rétorike viete nájsť hľadanie nepriateľov spoločnosti, aj v menšinách, či už etnických, národnostných, alebo sexuálnych. Viete tam nájsť delenie spoločnosti, ktorá sa delí na ‚normálnych‘ a ‚nenormálnych‘, hovorí odborárka a upozorňuje na to, že takéto reči môžu vyvolávať dojem, že niektoré skupiny si nezaslúžia disponovať rovnakými právami ako ‚normálna‘ časť spoločnosti.

Odborárska predáčka sa jasne vymedzuje aj voči tým návrhom členov vládnej koalície, ktoré vedú k ožobračovaniu najchudobnejších, a okrem toho, že majú populistický náter, vôbec neriešia problém dlhodobo nezamestnaných a len nepatrne prispejú k úsporám verejných financií. Reč je o nápade ministra sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša z Hlasu skrátiť alebo rovno odobrať dávku v hmotnej núdzi nezamestnanému, ktorý odmietne pracovnú ponuku.

Uhlerovej okrem samotnej myšlienky prekáža aj to, že s odbormi o tom minister Tomáš vopred nehovoril, hoci na túto tému majú expertízu. Tomášovi však nešlo o žiadne odborné riešenia, inak by ani s niečím takým nevystúpil, ale o zbieranie bodov na živení predsudkov o sociálne vylúčených. To tiež šéfka odborov v rozhovore celkom presne pomenúva, hoci nechce, aby to vyznelo ako kritika ministra, ale nápadu.
Po rokoch blízkych vzťahov KOZ so Smerom je dôležité, že na jej čele je predsedníčka, ktorý si pragmaticky uvedomuje, že zviazanosť s jednou stranou nie je pre odbory zdravá a dlhodobo udržateľná.

Súčasná vládna koalícia sa veľmi rada prihovára „ľuďom práce“ a jej predstavitelia sa tvária, ako veľmi im rozumejú a bojujú za nich. Z rozhovoru s Monikou Uhlerovou ale kričí, že to tak nie je a že to ani nemôže tak byť, kým tá istá vládna koalícia útočí na menšiny a kým sa bývalý blízky partner KOZ Smer už úplne odtrhol od moderného a slušného sociálnodemokratického mainstreamu.

ChatGPT is soft bullshitter | Ethics and Information Technology

https://link.springer.com/article/10.1007/s10676-024-09775-5

ChatGPT is soft bullshitter
It is aimed to be convincing rather than accurate.
The basic archi-
tecture of these models reveals this: they are designed to
come up with a likely continuation of a string of text. It’s
reasonable to assume that one way of being a likely continu-
ation of a text is by being true; if humans are roughly more
accurate than chance, true sentences will be more likely
than false ones. This might make the chatbot more accu-
rate than chance, but it does not give the chatbot any inten-
tion to convey truths. This is similar to standard cases of
human bullshitters, who don’t care whether their utterances
are true; good bullshit often contains some degree of truth,
that’s part of what makes it convincing. A bullshitter can be
more accurate than chance while still being indifferent to
the truth of their utterances. 
We conclude that, even if the
chatbot can be described as having intentions, it is indiffer-
ent to whether its utterances are true. It does not and cannot
care about the truth of its output.

Ak potrebujeme nejakú hrádzu, tak najmä proti nenávistným politikom — Denník N

https://dennikn.sk/4090211/ak-potrebujeme-nejaku-hradzu-tak-najma-proti-nenavistnym-politikom/?ref=tit
Ak potrebujeme nejakú hrádzu, tak najmä proti nenávistným politikom

Marián Balázs

Robertovi Ficovi a spol. pripomeňme október 2010. Po tom, ako vtedajšia premiérka Iveta Radičová dostala poštou výhražné listy spolu s nábojnicou, sprísnili sa bezpečnostné opatrenia na jej ochranu. Vyhrážky boli natoľko vážne, že na istý čas musela mať ochranku aj jej dcéra. Fico vtedy z opozície posmešne a cynicky vyhlásil, že „na Slovensku akurát tak môžu do vás kopnúť na ihrisku, keď hráte futbal, to je tak všetko“. Bezpečnostné opatrenia nazval „cirkus Humberto“ a situáciu označil za „trápne a smiešne fabulácie“. Pritom on sám opakovane žiadal o predĺženie ochrany pre seba.

Takže ako, pán premiér? Hrali ste futbal a na ihrisku do vás niekto kopol? A čo tie dnešné bezpečnostné opatrenia? Už nie sú cirkus Humberto? Už nejde o trápne a smiešne fabulácie?

Ani uprostred dnešnej reality Robert Fico nie je schopný ani sa len ospravedlniť za vtedajšie cynické slová. Je však schopný rovnako ako predtým pokračovať v boľševickej politike triedneho nepriateľa, šíriť strach, lži a nenávisť, útočiť, kresliť pomyselné terče na čelá kritikov a nepohodlných novinárov. A bude ešte horšie. Ak potrebujeme nejakú hrádzu, tak proti takýmto nenávistným politikom.

Nedávno hovoril Robert Kaliňák o akomsi zmierení. Zároveň útočil a šíril nenávisť voči kritikom vládnej moci, čím len dokázal, že tie reči o zmierení sú cynické a falošné. Pretože ako sme už napísali, skutočné zmierenie sa začína zmenou jazyka.

Hovoril aj o akomsi dvojakom kilometri druhých, no sám opakovane predvádza svoj dvojaký kilometer. Jeho predstava zmierenia bola asi taká, že my máme čušať a zmieriť sa s tým, že oni budú naďalej útočiť a šíriť nenávisť.

Je rozhorčený zo slova „debili“, no nevšimli sme si, že by bol rozhorčený, keď Fico hovoril o novinároch ako o špinavých protislovenských prostitútkach alebo keď Blaha opakovane hecoval dav k vulgárnosti na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. A nie je rozhorčený ani z dnešných Ficových nenávistných rečí, ani zo slov ako rakovina, mor a podobne.

Debatuje v spriaznenom dezinformačnom médiu a prezrádza, že na vyšetrovanie akýchsi vlastizrád budú „vyvíjať tlak“. „Musíme novým vyšetrovateľom dať ten obrázok a oni sa ho musia naučiť,“ ubezpečil Kaliňák. Už sa ani nezdráha naznačovať mocenské a politické tlaky na políciu a jej ovplyvňovanie. Vie, že v politike pomsty dnes už môže čokoľvek. No už samotné debatovanie predstaviteľov vládnej moci v dezinformačných médiách posúva Slovensko na perifériu civilizovaného sveta.

Nech si už Kaliňák predstavoval zmierenie akokoľvek, Fico ho teraz z Devína poslal s tým zmierením do hája. Zneužitím osláv sv. Cyrila a Metoda na šírenie nenávistnej propagandy len ukázal, že po návrate je rovnaký ako predtým. Proste hulvát. Ani po takej vážnej udalosti nie je schopný sebareflexie. Nie je schopný ani ochotný korigovať svoj slovník a svoje vystupovanie. No áno, ak niekto neustále chrlí nenávisť a útočí, musí byť vnútorne veľmi rozorvaný a nešťastný človek.

Po ovládnutí štátu a podmanení jeho zložiek a inštitúcií sa možno dočkáme aj normalizačnej revízie niektorých hesiel v slovníkoch. Napríklad hesla „liberalizmus“ v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Ten vysvetľuje liberalizmus ako zhovievavosť, zmierlivosť či toleranciu voči iným názorom. Tiež ako sústavu politických a ekonomických názorov hlásajúcich slobodu jednotlivca a súkromného podnikania s právnymi zárukami. Slovo liberálny podľa uvedeného slovníka znamená „znášanlivý, zhovievavý, tolerantný k iným názorom“.

Ak je teda tolerantnosť a znášanlivosť rakovinou či morom spoločnosti, potom premiér a spol. podlo deformujú daný termín a jeho význam. Spoliehajú sa na to, že ich publikum tomu nerozumie a zožerie im každú sprostosť. A ono im to naozaj žerie všetko.

Atentát je odsúdeniahodný čin. To však neznamená, že teraz máme mlčať ani že grobianske správanie premiéra nemôže podliehať kritike.

Mimochodom, slovo debil sa síce stalo hanlivým označením, no pôvodne bolo medicínskym termínom označujúcim najľahšiu formu duševnej zaostalosti. Tento termín sa používal v psychiatrii zhruba do 90. rokov minulého storočia. Podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb ide o miernu duševnú zaostalosť (Retardatio mentalis levis), ktorá môže byť aj bez poruchy správania alebo len s minimálnou poruchou. Zjednodušene tu teda ide o nižšiu úroveň intelektu. Takýto človek je schopný postarať sa o seba a bežne komunikovať. Preto ho na prvý pohľad sotva možno rozpoznať, potrebné je sledovať jeho správanie a spôsob uvažovania a komunikácie.

Okrem toho je slovo debil podľa Veľkého slovníka cudzích slov slangovým výrazom pre hlupáka. Nuž teda môžeme hovoriť, že nám vládnu hlupáci? Bude to takto prijateľnejšie? Ale zas nebude to až príliš zhovievavé?

Zábava ešte len vygraduje (píše Arpád Soltész) – Komentáre SME

https://komentare.sme.sk/c/23352074/zabava-este-len-vygraduje-pise-arpad-soltesz.html
Ani konšpiračné teórie z opačného brehu, ktoré masovo konzumujú a šíria niekdajší horliví bojovníci proti takzvaným dezolátom, nie sú duchaplnejšie. Myslieť si, že je možné zinscenovať atentát na premiéra slepými nábojmi, je rovnako hlúpe, ako veriť príbehom o svetovom židovskom sprisahaní, a to z rovnakých dôvodov.

Spolupracovať a mlčať by museli veľké počty ľudí. A to by teda bolo po prvý raz v dejinách ľudstva, že by zostalo tajomstvom čokoľvek, o čom vedeli viacerí než dvaja ľudia.

Juraj Cintula na Roberta Fica vystrelil. Vedel, čo robí, a to na úrovni, ktorú neodpozeráte z youtubu. Bezpochyby musel intenzívne trénovať. My síce nevieme kde a s kým, ale vyšetrovatelia určite áno, čiže aj Matúš Šutaj Eštok, Robert Kaliňák a azda aj Robert Fico.

Dokonca aj my vieme, že Juraj Cintula mával nadštandardné vzťahy so Slovenskými brancami. Tým sa pohyboval aj medzi Nočnými vlkmi, u ktorých mali branci zázemie, teda medzi notoricky známymi prokremeľskými násilníkmi, ktorí sú, zhodou okolností, kamaráti Roberta Kaliňáka. Záhadou zostáva už iba otázka, kde sa tak asi mohol atentátnik zradikalizovať.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/23352074/zabava-este-len-vygraduje-pise-arpad-soltesz.html