Trolejbusár Richard Filipko: Za meškaním MHD sú zápchy, vodiči áut, ktorí nám nedajú prednosť, ale aj cestujúci — Denník N

https://dennikn.sk/4297915/trolejbusar-richard-filipko-za-meskanim-mhd-su-zapchy-vodici-aut-ktori-nam-nedaju-prednost-ale-aj-samotni-cestujuci/

Aby sme nekončili smutne – vravíte, že práca trolejbusára je krásna.

Je nádherná. Všetky problémy, o ktorých sme hovorili, tvoria len malé percento z toho, čo zažívam. Spomínali sme dobiehajúcich cestujúcich, pre ktorých zvykneme meškať. Neverili by ste, akí vedia byť vďační, ak ich počkáme. Zakývajú mi, prídu dopredu a poďakujú. Jedna pani raz bežala ovešaná taškami, počkal som ju a na konečnej ma začala ponúkať zákuskami. Mal som však smolu, lebo mi tesne predtým trhali stoličku. Mám veľa milých zážitkov, čo vyplýva aj z toho, čo mi raz v jednom rozhovore vravel psychológ – ak sa snažíte stále usmievať, časom sa to naučíte. S okolím to dokáže robiť čary, okamžite majú lepšiu náladu aj ostatní.

Mám rád napríklad ľudí na invalidných vozíkoch. Keď ich vidím na zastávke, okamžite letím von a hákom im vytiahnem plošinu, aby mohli pohodlne nastúpiť. Rád ich aj sám potlačím. Vďačnosť je asi najkrajšia reakcia, akú môžeme za volantom MHD zažiť. Rozhodne by som túto prácu nechcel meniť a teraz som v takom rozpoložení, že na trolejbusoch by som chcel jazdiť až do dôchodku.

Obranca z Hadieho ostrova a jeho 679 dní v zajatí: Rusi boli posadnutí tým, kto z nás poslal ich vojenskú loď na chuj — Denník N

https://dennikn.sk/4300463/obranca-z-hadieho-ostrova-a-jeho-679-dni-v-zajati-rusi-boli-posadnuti-tym-kto-z-nas-poslal-ich-vojensku-lod-na-chuj/

Jeden deň Vlada Zadorina v ruskom zajatí 

Po raňajkách od ôsmej ráno do desiatej prebiehala ranná kontrola.

To znamená, že príde starší dôstojník v službe zo špeciálnych jednotiek a skontroluje zoznam prítomných. Zavolajú vás. Museli sme vybehnúť na chodbu a pritlačiť sa k stene a v tej chvíli nás bili. Vytriedili nás von a bili až do desiatej. Do jednej potom nasledovali výsluchy. Bolo to dosť nepredvídateľné, takže sme nevedeli, kto pôjde ďalší.

Za deň mohli zavolať na výsluch 10, 20, 30 ľudí. Potom podľa rozpisu mala byť vychádzka, ale ja som celý rok vôbec neopustil celu. Len na chodbu počas kontroly. Rok som neopustil celu.

A o 13:00 obed. To priniesli zhruba 50-100-litrovú cisternu, v ktorej mohlo byť trocha kaše, ktorá sa nedojedla. A musela sa rozdeliť 150 ľuďom, ktorí boli v zajatí. Čo s tým urobili? Priniesli studenú vodu, naliali ju do nádoby, zamiešali a obed bol hotový. Dávali nám dve alebo tri lyžice tej polievky. Lepšie bolo nič nejesť.

Potom znovu výsluchy alebo sme len tak sedeli a pozerali do slnka a zohrievali sa, lebo tam bol veľký chlad, či už bolo leto alebo zima. Potom sme sa bavili navzájom. Sedeli sme a rozprávali s chlapcami o všetkom možnom. Boli tam rôzni ľudia. Farmári, ľudia z IT, obchodníci, podnikatelia a ďalší. A každý hovoril o svojich aktivitách, o nejakých možných obchodných schémach – ako zarobiť peniaze a tak podobne. O dievčatách a jedle.

Od 17:00 do 18:00 bola večera. Mohli priniesť pol hrnca rýb. Hovorili sme jej mohyla, lebo pozostávala z kostí. Väzňom dávali celú rybu a nám zvyšné kosti. Rozhodli sme sa, že rybu zjeme iba raz za 12 dní, pretože sme dostávali 12 porcií pre 12 ciel. Na tanieri bola hora kostí a rozdeliť to medzi 12 ľudí nebolo možné. Takže každý deň sme ich niekomu nechali a 11 dní čakali na tú svoju porciu.

Večer sme sedeli spolu a hrali hry, napríklad mafiu alebo si rozprávali kino. V našej cele bol chlapík z Černihova, rozprával nám o filmoch. Každý večer nám hovoril o novom filme. Niekedy niekto prerozprával knihu. Mohli sme si aj čítať – väčšinou ruskú propagandu: Lenina alebo ešte Marxa.

Keď už hovoríme o propagande. Zapínali rádio a počúvali sme tie isté nahrávky o tom, že Ukrajina neexistuje, že Bandera bol zločinec, ktorý zabíjal Ukrajincov, a tak ďalej. Niečo ako: ako ho môžete vnímať ako hrdinu Ukrajiny, keď zabíjal Ukrajincov? To bolo niečo, čo sa mi nepáčilo. Tiež sa tam hovorilo, že Ukrajina je Rusko. Ukrajinci nie sú ľudia, sú to malí Rusi a tak ďalej. Pretože oni majú veľké a úžasné Rusko a my sme nikto.

Potom nás od 19.00 do 21.00 znova skontrolovali, to znamená, že nás opäť zbili a potom nás o 22.00 pustili spať. Takýto deň sme mali.

Na slobodu sa dostal po veľkej výmene začiatkom tohto roka. Počas jeho návštevy na Slovensku sme sa rozprávali:

  • o tom, ako boli Rusi posadnutí tým, kto poslal ich vojenskú loď tam a radšej preto menil svoj hlas;
  • ako prebiehalo ich mučenie: od elektrických šokov, po rozbíjanie fliaš na hlave a znásilňovania;
  • o neustálom hladovaní, ktoré si kompenzovali jedením myší a slimákov;
  • o sadistoch z Burjatska a Jakutska a jediných troch dobrých Rusoch;
  • o dvoch pokusoch o samovraždu a o tom, čo ho nakoniec držalo pri živote.

Rastislav Kacer – vyborne napisane Predseda slovenskej vlády je ruský agent

https://kyberia.sk/id/9189710
Netreba žiadne zložité vysvetlenia a analýzy. Predseda slovenskej vlády je ruský agent. Je úplne jedno, či je za to platený, motivovaný inak ako peniazmi, alebo sa na jeho stave podpísalo opojenie mocou, chľast, drogy, posttraumatický syndróm, alebo iná psychiatrická diagnóza. Vedome a cielene koná v prospech cudzej moci. Ruska. Prekročil všetky tolerovateľné rubikony.
Rusko je nepriateľská mocnosť, režim Putina je neofašistický režim, ktorého cieľom je likvidácia nášho ústavného poriadku, revízia hraníc, likvidácia NATO a Európskej únie. Svoju ekonomicky konkurencie neschopnú autokraciu nevie udržať inak, ako vojnou proti Západu. Dnešná politika Ruska je len rým na Hitlerovu politiku a Fico je len rým na Tisa. Ešte úbohejší, ako bol Tiso. Rusko nie je múdre, krásne a bohaté. Je to chorá, hnilá krajina s toxickými ambíciami, ktoré sú nám nepriateľské.
Fico je ruský agent. Kto to nevidí teraz, nebude nikdy. Rusko je fašistická, neoimperialistická mocnosť. Ruské záujmy nie sú naše záujmy. Orbán je rovnaký neofašista ako Putin. Jeho záujmy a politika sú pre nás nebezpečné. Nič neškodí slovenským Maďarom viac, ako politika Orbána.
Za správanie a kroky Fica je zodpovedný nielen on sám. Zodpovedá za to celá vláda. Celá! Celá koalícia do každého jedného poslanca, ktorý sa nedištancuje od agenta Fica. Spoluzodpovedný je aj prázdny oblek v prezidentskom paláci. Oranie zemiakov, vešanie záclon a ani kroj a valaška ho nezbaví tejto špiny.
Žiadny slušný človek a ktokoľvek, komu záleží na slobodnom a prosperujúcom Slovensku nemôže podporovať ruského agenta Fica. Nezúčastním sa žiadneho podujatia, kde bude člen súčasnej slovenskej vlády a opovrhujem každým, kto pomáha agentovi Ficovi v jeho chorej misii.
Ambasády štátov EÚ a NATO by odteraz mali ignorovať všetky vládne podujatia, resp. by na ne mali vyslať diplomata v najnižšej možnej hodnosti. Vonku by mali ignorovať oficiálne podujatia slovenských ambasád. Agent Fico by mal byť ignorovaný každým slušným premiérom.
Fico nie je hanba Slovenska. Nie je Slovensko. Je likvidátor Slovenska. Bude ďalšou špinavou škvrnou v naše histórii, ako Tiso, Tuka, Gottwald, Husák, Jakeš, Biľak a podobní. Mnohí z nich konali v histórii pod tlakom okolností. Agent Fico koná proaktívne a rád.
Alebo je to len zúfalý, chorý človek. Nevie a nechce vládnuť a chce z toho von. A hľadá “čestný, rebelský spôsob”, prečo ho ešte aj taká mizerná politika, akou je slovenská, vypľuje. Lebo toto je nestráviteľné pre každého, kto má Slovensko rád a nie je úplný tupec.

https://www.facebook.com/photo?fbid=9077041612320154&set=a.198455350178869

Vláda schválila Dankovo právo na opravu, novinárom hrozí súdmi aj pokutami – euractiv.sk

https://euractiv.sk/section/spolocnost/news/vlada-schvalila-dankove-pravo-na-opravu-novinarom-hrozi-sudmi-aj-pokutami/

Pavol Szalai z organizácie Reportéri bez hraníc vyzýva parlament, aby návrh zákona neschválil. Pokuta 15-tisíc eur a tlačenie k vyzradeniu zdrojov na súde totiž môže byť ďalším vládnym nástrojom na šikanu novinárov.

Vláda dnes (30. októbra) schválila poslanecký návrh zákona z dielne poslancov SNS vrátane jej predsedu Andreja Danka. Návrh prináša novú formu práva na opravu, ktorá sa bude vzťahovať na tlačené médiá aj spravodajské weby.

„Vnímam to ako ďalší krok, ktorý má novinárom a médiám znepríjemniť život a skomplikovať ich prácu,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko odborníčka na slobodu médií z Masarykovej univerzity v Brne Marína Urbániková.

Danko hovoril o opatrení, ktoré má zatočiť s „klamstvami novinárov“ aspoň od mája. Slovensko pritom už dnes má v legislatíve právo na vyjadrenie, v rámci ktorého môžu politici vyzvať médium, aby uverejnilo opravu nepravdivého článku. Po novom však bude novinárom hroziť pokuta tisíc až 15-tisíc eur, ak opravu nezverejnenia.

„Hrozí, že právo na opravu sa stane prostriedkom na šikanovanie médií,“ hovorí Pavol Szalai, vedúci kancelárie Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán. Organizácia vyzýva parlament, aby zákon v druhom čítaní odmietla.

„Hoci v konečnom dôsledku rozhodne o oprave súd, vágna definícia predmetu práva na opravu a ďalšie prvky návrhu zakladajú podmienky pre jeho zneužívanie proti novinárom,“ myslí si Szalai.

Čo mení Dankovo právo na opravu

Podľa Dankovho návrhu zákona bude môcť politik žiadať o opravu článku, nebude však musieť dokazovať, že je nepresný alebo klamlivý. Svoju pravdu si, naopak, budú musieť obhájiť samotní novinári. To je podľa oslovených odborníkov problém napríklad pri zdrojoch, ktoré nechceli byť verejne menované.

„Ktokoľvek bude môcť podať žiadosť o opravu a prinútiť tak vydavateľov preukázať pravdivosť svojich tvrdení, prípadne aj na súde,“ hovorí Barbora Bukovská, riaditeľka pre oblasť práva a politiky v medzinárodnej organizácii pre ochranu slobody slova ARTICLE 19.

Politik nebude musieť ani preukázať, že mu článok spôsobil škodu. Stačiť mu bude „subjektívny pocit“. To podľa Bukovskej ide proti usmerneniam Rady Európy o práve na opravu.

Bukovská ďalej upozorňuje, že zákon umožňuje domáhať sa opravy aj štátnym a verejným orgánom, napríklad ministerstvám, čo tiež ide proti Rade Európy, ktorá v tom vidí „zjavné možnosti zneužitia“. Verejné orgány podporované daňovými poplatníkmi podľa nej nemôžu mať osobnostné práva ani sa ohrádzať proti poškodeniu dobrej povesti.

V pôvodnom znení tiež poslanci chceli, aby súdy o oprave rozhodli rovnako rýchlo ako o neodkladnom opatrení, teda do tridsiatich dní. Vládna sekcia legislatívy odporučila túto lehotu odstrániť, keďže by to súdom nedalo dosť času na preskúmanie sporu.

Novinárom stále hrozia roky vo väzení

Oslovení odborníci sa zhodli, že návrh zákona neprispeje k skvalitneniu mediálneho prostredia, ako to tvrdia jeho navrhovatelia.

„Ak chcú poslanci vládnej väčšiny a ministerstvo kultúry dosiahnuť tieto ciele, mali by prestať bojkotovať v informovaní verejnosti niektoré médiá, systematicky podkopávať nezávislosť verejnoprávneho telerozhlasu, verbálne útočiť na kritických novinárov a šíriť dezinformácie,“ hovorí Szalai.

Urbániková tiež upozorňuje, že Slovensko má skôr opačný problém než ten, ktorý rieši novela. „Problémom sú skôr šikanózne žaloby a trestné oznámenia namierené proti novinárom a médiám,“ hovorí a upozorňuje, že aj po novele trestného zákona, ktorá výrazne znížila trestné sadzby napríklad za korupciu alebo podvody, zostalo za ohováranie odňatie slobody až na osem rokov. To je jedna z najprísnejších sadzieb v Európe.

V EÚ začne na budúci rok platiť Európsky akt o slobode médií. Európske štandardy samotné právo na opravu alebo odpoveď nezakazujú, môže však závisieť od jeho konkrétnej formy. Akt napríklad zakazuje členským štátom zadržať či sankcionovať novinárov z dôvodu, že by odmietli zverejniť informácie o svojich zdrojoch.

Členské štáty by tiež nemali narúšať nezávislosť verejnoprávnych médií, čo je otázne v prípade slovenskej novely, ktorá RTVS zmenila na STVR. Či Európska komisia bude slovenské zákony považovať za nekompatibilné s Aktom, uvidíme v priebehu budúceho roka.

Pavol Szalai je minoritným spoločníkom v spoločnosti I-Europa, ktorá je prevádzkovateľom portálu EURACTIV Slovensko.