Mesačné archívy: január 2025
Minulosť útočníka z gymnázia: dvakrát odsúdený za fyzické a verbálne útoky voči spolužiačkam | Aktuality.sk
KEŽMAROK: Osemnásťročný žiak gymnázia Samuel S., ktorý vo štvrtok 16. januára okolo poludnia zaútočil nožom v škole v Spišskej Starej Vsi na viacero osôb, mal už v minulosti veľké problémy so správaním.
„Môžem už dnes povedať, že pokiaľ ide o podozrivú osobu, nejde o nepopísaný list papiera a nemám na mysli jeho vynikajúce študijné výsledky. Bude to zohľadnené aj v rámci celého trestného konania,“ povedal krátko po tragédii generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý prišiel osobne do Spišskej Starej Vsi.
Redakcia Aktuality.sk zistila pomerne znepokojivé informácie – Samuel S. bol za agresívne správanie dvakrát odsúdený Okresným súdom v Kežmarku. Spáchal násilný čin voči spolužiačke a dopustil sa ho ako deviatak kežmarskej základnej školy.
Bil a kopal spolužiačku
„Dňa 3. 2. 2022 v čase okolo 07.45 hod. na brehu Ľubického potoka, ulica Ľubická cesta, Kežmarok, smerom na sídlisko Juh v meste Kežmarok, na mieste verejnosti prístupnom fyzicky napadol poškodenú, a to takým spôsobom, že ju udieral zovretými dlaňami oboch rúk do bočných oblasti tváre, načo poškodená spadla na zem, pričom poškodená neustále kričala, nech prestane, že čo robí, pričom ako spadla na zem, tak ju začal kopať nohami do celého tela a kopol ju aj do zadnej časti hlavy a poškodenej spôsobil zranenia vyžadujúce si jednorazové lekárske ošetrenie, bez určenej doby liečenia,“ opisuje čin právoplatný rozsudok kežmarského súdu z júna 2022.
Za to, že sa na verejnom mieste dopustil tejto – podľa súdu – výtržnosti (napadol iného a spáchal čin na chránenej osobe), ho odsúdili za prečin výtržníctva na podmienečný trest odňatia slobody na štyri mesiace so skúšobnou dobou 18 mesiacov s dohľadom probačného úradníka. Zároveň mu súd uložil zákaz priblíženia sa k poškodenej spolužiačke na vzdialenosť menšiu ako päť metrov, ako aj zákaz zdržiavať sa v blízkosti jej obydlia.
V súvislosti s týmto prípadom ešte ako mladistvý údajne skončil na istý čas aj vo väzbe. Známi rodiny útočníka o ňom hovoria ako o „koncentrovanom zle“ a pripomínajú, že bol agresívny už ako malé dieťa. Údajne bil rovesníkov v materskej škole, z ktorej ho pre agresívne správanie vylúčili.
„Keby som mala tieto informácie predtým, nikdy by som ho na našu školu neprijala. Rodičia nám to zamlčali,“ povedala k prípadu riaditeľka gymnázia v Spišskej Starej Vsi Anna Kromková.
Od ďalšieho trestu súd upustil
Samuela S. odsúdili aj za ďalší delikt – prečin nebezpečného vyhrážania sa, ktorého sa tiež dopustil voči spolužiačke. „Obžalovaný inému sa vyhrážal smrťou a ťažkou ujmou na zdraví takým spôsobom, že to vzbudilo dôvodnú obavu, a čin spáchal závažnejším spôsobom konania,“ píše sa v odsudzujúcom rozsudku Okresného súdu Kežmarok z novembra 2022.
„Dňa 17. 12. 2021 v čase od 8.45 hod. potom čo bol odpojený z online vyučovania slovenského jazyka a vylúčený z tejto online vyučovacej hodiny, začal písať v spoločnej elektronickej komunikácii prostredníctvom sociálnej siete v aplikácii Messenger správy dievčatám tejto triedy, v ktorých uvádzal, že sa im pomstí, že keď chcú mat' vojnu, tak ju budú mat', pričom skutočnosť, že bol vylúčený z hodiny slovenského jazyka, dával za vinu spolužiačke a v správach elektronickej komunikácie jej zaslaných uviedol, že ona môže za to, že bol vylúčený, že ju dobije a pri ďalšej komunikácii s ostatnými spolužiačkami uviedol, že ich všetky dobije a kľudne aj zabije, že jemu je to jedno, pričom s poukazom na jeho predchádzajúce fyzické útoky na túto spolužiačku, počas ktorých ju počas prestávky v triede počas školského vyučovania udrel otvorenou dlaňou do oblasti ľavého líca, následne v iný deň narazil do nej úmyselne bicyklom pri obchodnom centre, ako aj predchádzajúce slovné a písomné vyhrážky voči poškodenej v predchádzajúcom období, že keď ju ,načape‘ vonku, tak bude ,tuhá ako ľad‘, že on neprestane, kým jej nezničí budúcnosť, že keď ju videl, tak ju chcel riadne zmlátiť, pričom jeho konanie vzbudilo u poškodenej obavu o jej život a zdravie, na základe čoho zo strachu prestala chodiť do priestorov školy z miesta trvalého bydliska sama a do školy, ako aj zo školy chodila z miesta trvalého bydliska vždy so spolužiačkami alebo s rodinným príslušníkom,“ opisuje súd skutok vo svojom právoplatnom rozsudku.
Od uloženia trestu však upustil vzhľadom na to, že potrestanie Samuela S. v inom súdnom konaní na tom istom súde, ktoré sme opísali vyššie, považoval za dostatočné.
Ocenený študent odmietol podať ruku Pellegrinimu. Je pre mňa klamár a podvodník, hovorí (+video) — Denník N
Prezident Peter Pellegrini v pondelok ráno prijal 35 študentov stredných škôl, ktorí získali zlaté, strieborné a bronzové medaily v medzinárodných predmetových olympiádach.
Študenti si postupne brali ocenenia od ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas), podali ruku jemu, potom Pellegrinimu a následne sa s nimi odfotili. Rovnako si prevzalo ocenenie aj 22 pedagógov, ktorí žiakom pomáhali s prípravou.
Keď však prišiel na rad Simon Omaník (19), ktorý mal na hrudi pripnutú stuhu v ukrajinských farbách, na prezidentovu načiahnutú ruku zareagoval odmietavým gestom. Simon Omaník vlani získal bronzovú medailu na Stredoeurópskej matematickej olympiáde v maďarskom Szegede.
Je to už druhé odmietnutie Petra Pellegriniho za posledné dni. Ako informoval Denník N minulý týždeň, herečka Zdena Studenková si odmietla prevziať od prezidenta štátne vyznamenanie.
Študent Simon Omaník v rozhovore hovorí:
prečo prezidentovi odmietol podať ruku;
prečo prišiel so stuhou v ukrajinských farbách;
či si vie na Slovensku predstaviť šťastný život;
Chcelo to odvahu?
Necítil som sa nejakým spôsobom ohrozený. Bolo to moje osobné politické vyjadrenie v situácii, v ktorej dokonca ani prezident nebol najprv priamo zainteresovaný, pretože toto odovzdávanie bolo pôvodne plánované ako ocenenie ministra školstva v hoteli Bôrik. Až na poslednú chvíľu, pred víkendom, nám oznámili, že to nakoniec bude odovzdávanie cien ministra školstva za prítomnosti prezidenta v Prezidentskom paláci. A preto svoje gesto nepovažujem za nejaký prejav arogancie, ako keby som si šiel po prezidentské ocenenie a takto sa tam správal. On tam naozaj bol iba ako politik, ktorý si tam – a to je len môj názor – prišiel robiť PR. Chcel som týmto spôsobom len vyjadriť svoj politický postoj, respektíve odpor.
Na odovzdávanie ste prišli so stuhou v ukrajinských farbách. Čo ste tým chceli vyjadriť?
Som absolútne otvorene proukrajinský človek. Stuhu som si dal, aby som veľmi jasne a okato dal najavo, že stojím na strane spravodlivého mieru, že stojím na strane napadnutej a nevinnej krajiny a jej nevinných ľudí, z ktorých časť utiekla aj na Slovensko a ktorým sa vyhráža vládna garnitúra, ktorej bol a prakticky stále je súčasťou Peter Pellegrini. Nezabúdajme, že cez neho prešli v podstate všetky návrhy tejto vlády a všetko v podstate toleruje, až na zopár extrémnych vývrtiek od premiéra Roberta Fica alebo pána Andreja Danka.
Ako vnímate súčasný postoj prezidenta k Ukrajine?
Možno niekde v hĺbke duše vie, že by mal byť proukrajinský, ale jeho oficiálny postoj k Ukrajine je veľmi populistický a príliš slabý. Snaží sa tej téme vyhýbať a nevyjadrovať sa. Keď sa vyjadrí, tak je to veľmi, veľmi chabé až negatívne.
Ako sme mohli vidieť teraz, keď povedal, že návšteva Kyjiva neprichádza do úvahy. Toto povedal po tom, čo náš premiér v Moskve navštívil masového vraha a vodcu teroristického štátu (Vladimira Putina – pozn. red.). Bol nám tam robiť medzinárodnú hanbu a jeho návšteva nebude mať na Slovensko žiaden praktický ekonomický dosah. Ak bude, tak akurát negatívny, pretože nám hrozí vylúčenie z medzinárodného spoločenstva a iné štáty sa na nás budú pozerať zhora. Jeho prístup je absolútne zlý. Keď už sa rozhodne nemlčať, tak by mal povedať aspoň niečo zmysluplné, čo by ukázalo, na ktorej strane chceme ako demokratická a slobodná krajina stáť.
Povedali ste niekomu vopred, že prezidenta na odovzdávaní takto odmietnete?
Áno, bolo mi to jasné od momentu, keď sme dostali pozvanie.
Hovorili ste o tom s ostatnými ocenenými?
Áno.
Ako vnímate, že ste toto gesto spravili iba vy?
To je každého osobné rozhodnutie, ktoré nebudem nijako kritizovať. Niektorí ľudia sa na to možno pozerajú tak, že berú ocenenie od ministra školstva za svoje zásluhy. A aj keby brali ocenenie od prezidenta, brali by ho od funkcie prezidenta, nie od konkrétnej osoby. To je legitímne.
Po prebratí cien sa študenti odfotografovali s Petrom Pellegrinim aj Tomášom Druckerom. Palác už tieto fotografie poslal médiám, ale vaša tam nie je. Požiadali ste palác, nech ju nezverejní?
Nie, nepožiadal. Ale vzhľadom na to, že fotografie sa robili po tom, čo som odmietol podať ruku prezidentovi, tak tipujem, že ide o nejaké recipročné politické gesto.
Iba som sa pánovi ministrovi poďakoval. Naozaj nešlo o nič viac. Ja som bol na ministerstve školstva na stáži a pýtal som sa aj na pána Druckera. Bolo to krátko po zmene garnitúry a on je asi najlepším ministrom tejto vlády. Aj vo všeobecnom hodnotení by som povedal, že je to človek, ktorý si robí svoju prácu a nezúčastňuje sa na vládnych maškarádach či nejakých extrémistických prejavoch. Podľa mňa sa dá povedať, že Hlas je uňho iba politické tričko.
Viete už, čo chcete robiť po maturite? Zostanete na Slovensku alebo máte namierené do zahraničia?
To sú súkromné otázky, na ktoré by som radšej neodpovedal.
Zobraziť väčšie rozlíšenie
Minister školstva vás aj ostatných víťazov poprosil, aby ste pri napĺňaní svojich snov nezabúdali na Slovensko, pretože vás naša krajina potrebuje. Ako vnímate tento výrok? Máte pocit, že si vás naša krajina váži?
Keď to zoberieme zo všeobecného hľadiska, tak nie, pretože si v tomto momente pravdepodobne neváži žiadneho svojho občana, rovnako ako si nás nevážila za predošlých vlád Smeru a dokonca ani za vlády Igora Matoviča.
Keď to zoberieme z pohľadu školstva a predmetových olympiád, mám pocit, že podpora je nízka. Keď sme boli na olympiáde v Maďarsku, boli sme v tíme šiesti a polovica z nás mala jeden druh trička a druhá zase iný. Nemohli sme si ani spraviť poriadnu spoločnú tímovú fotografiu v tímových farbách.
Keď sme šli von s českým tímom a museli sme platiť hotovosťou, tak nás pozývali, pretože oni dostali na pobyt obálky plné forintov. My sme žiadnu takúto podporu nedostali.
Vidieť, že je tu čo zlepšovať. Všetky celoštátne kolá matematickej olympiády sa presunuli do Bratislavy, hoci sa sa zvykli striedať po krajských mestách. Stalo sa to pre logistické problémy, keďže väčšina účastníkov je aj tak z Bratislavy – a to ušetrí najviac peňazí, lebo naozaj nemáme peniaze ani na toto.
Myslím si, že namiesto hotelov v Hanoji by sa nejaké peniaze mohli investovať tu, do takýchto vecí. Ako olympionik a človek na akademickej pôde sa cítim zanedbaný, pretože táto krajina nemyslí na svoju budúcnosť a iba sa stále točí v špirále z minulosti.
Cítite sa na Slovensku bezpečne?
Zatiaľ sa nebojím, že sem príde vojna ani nič podobné. Sme členom NATO, máme článok 5, sme členom Európskej únie, ktorá nám zaručuje aj nejakú ľudskoprávnu ochranu. Pokiaľ, samozrejme, od nich naša krajina naozaj neustúpi, čo nám však dá dosť času v extrémnom prípade aj utiecť.
Pokiaľ ide o bežný život, pohyb na ulici, nikdy som nemal nijaký problém. Nikdy som sa necítil nebezpečne. Väčšinu času si podľa mňa aj polícia robí svoju prácu. Našťastie sa mi ešte nestalo, že by ma príslušník mlátil taktickou rukavicou.
Ale bezpečne v zmysle, či mám pocit, že tu mám zmysluplnú budúcnosť, alebo či by som tu mal šťastný život, tomu už verím menej.
Máte 19 rokov, volili ste už v parlamentných aj prezidentských voľbách?
Volil som v prezidentských a myslím, že z kontextu je jasné koho.