Voličom Smeru uleteli migy. Zoberú vám aj to posledné. Zatiaľ to zaberá (komentár) – Komentáre SME

https://komentare.sme.sk/c/23154644/zoberu-vam-aj-to-posledne-zatial-to-zabera-komentar.html?ref=lp_sme

Už sa z toho stala takmer tradícia. Predstaviteľ Smeru sa posadí v telke, aby rozprával, ako im každý bráni rozprávať a médiá ich strašne utláčajú. Potom obligátne povie, že si musí po pravdu ísť až k čínskym zdrojom, a pozve divákov k sledovaniu dezinfowebov.

Keďže na Slovensku už človek ani nemôže osláviť oslobodenie Bratislavy červenoarmejcami, Smer zvolal svojich podporovateľov pod Slavín položiť vence a pripomenúť si, že tu dnes už človek fakt ani nemôže položiť vence.

A keďže cenzúra je priam nepreniknuteľná, informovali o tom bohato na svojich kanáloch.

Rožky sú menšie, maslo drahšie, opozíciu chcú zavrieť a človek tu už ani nemôže položiť karafiát na hrob s tabuľkou v azbuke. Tento životný pocit zatiaľ Smeru pomáha ťahať prieskumy.

Šikovne prepojili vlastný beh pred spravodlivosťou s tvrdením, že ich chcú zavrieť, lebo hovoria nepohodlné pravdy. A zároveň klesajúcu životnú úroveň dávajú do súvislosti so škodami na identite.

Prepadnutie Ukrajiny totiž okrem rozpadu bezpečnosti v Európe prinieslo aj obnovenú tému ruského imperializmu. A kritici tvrdia, že nestačí pohoršovať sa nad spupnými rečami o tom, aké európske mesto si zaslúži jadrový útok a koľko miesta na mape môžu dostať Ukrajinci.

Hovoria, že máme hľadať stopy tohto myslenia, ktoré sa neobmedzuje na Putina a jeho suitu, ale vychádza z hlbšieho dejinno-kultúrneho podložia. Máme nanovo čítať ruskú klasiku, nanovo rozmýšľať nad tým, kde sa vzal kultúrny kód tohto nároku rozhodovať o iných národoch. Kde sa vzal nárek, že ponížená mocnosť má prirodzené právo žiadať svoj lebensraum.

Lenže ľahšie ako viesť takúto náročnú debatu je brzdiť ju. A natáčať na Slavíne videá o tom, že tu už človek ani nemôže vyšliapať k hrobom vojakov a uctiť si ich odkaz. Mrzieť sa, že nám uleteli migy a teraz na nich rajtujú skorumpovaní Ukrajinci. (Lebo v kombinácii s prepadnutými susedmi aj v Smere objavili čaro protikorupčného boja.)

Nad vyrabovaným spotrebným košom Smer presviedča voličov, že sa im siaha aj na to posledné, čo drží ich osobnosť pokope – na ich identitu. Že nebudú môcť sláviť to a hovoriť ono. Že sú ich spomienky prepisované a výrazy zakazované.

Toto sa Smer naučil od bojovníkov za „tradičné hodnoty“, ktorí tu dlhodobo pestovali pocit, že politici im zoberú Vianoce, muži budú rodiť deti a tie budú žrať cvrčky.

Krivda, morálna panika a interpretačná doložka sv. Jána boli vždy osvedčené nástroje kampane. Smer len natiahol ruku a vzal si plnou hrsťou. Dobrú chuť!

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/23154644/zoberu-vam-aj-to-posledne-zatial-to-zabera-komentar.html?ref=lp_sme