Kresťanské organizácie chcú zakázať tranzíciu – SME

https://domov.sme.sk/c/23067706/transrodovi-ludia-tranzicia-zakaz-krestanske-organizacie.html

Chcú konverzné terapie a zákaz tranzícií. Transrodoví ľudia čelia kresťanským organizáciám

Odborníci varujú, že laici téme nerozumejú.

Približne päťdesiat kresťanských organizácií sa vo štvrtok obrátilo na premiéra Eduarda Hegera. V otvorenom liste ho žiadajú, aby odmietol a zrušil medicínske štandardy a tiež usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré sa týkajú transrodových ľudí a zmeny pohlavia.

V praxi chcú, aby na Slovensku nebolo možné vykonávať tranzície a prepisovať rod v dokumentoch. Hegera žiadajú, aby sa zasadil za zákon, ktorý „zabezpečí trvalú pravdivosť dokladov občanov SR s ohľadom na ich biologické pohlavie“. Zmeniť by sa nedali ani administratívnym úkonom, odstránením reprodukčných orgánov či chemickou kastráciou.

Medzi zástupcov organizácií, ktoré výzvu podpísali, patria napríklad Anton Chromík, Tomáš Kováčik či Patrik Daniška, ktorí sa angažovali aj pri referende „za rodinu“ v roku 2015.

Oni a desiatky ďalších tiež požadujú, aby bola transrodovým ľuďom „poskytovaná skutočná pomoc smerujúca k zosúladeniu ich mysle a pocitov s telom, teda s biologickou realitou“. Môže tak ísť o zavedenie konverzných terapií, ktoré sú považované za pseudovedecké praktiky nezakladajúce sa na dôkazoch. Ich cieľom je zmeniť u človeka jeho sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.

Vo viacerých štátoch sveta sú zakázané a experti na rodové témy vrátane predstaviteľov OSN ich označujú nielen za neľudské a kruté praktiky, ale aj za mučenie, pričom žiadajú ich globálny zákaz.

Odborníci a odborníčky, ktorí pracujú s transrodovými ľuďmi, upozorňujú, že takýto krok by mohol životy transrodových ľudí vážne poškodiť.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/23067706/transrodovi-ludia-tranzicia-zakaz-krestanske-organizacie.html