Hádzali sa zo schodov a jedli tabletky. Celebrity opisujú, aké dôležité je mať prístup k – Žena SME

https://zena.sme.sk/c/22953739/hadzali-sa-zo-schodov-a-jedli-tabletky-celebrity-opisuju-ake-dolezite-je-mat-pristup-k-bezpecnym-potratom.html

Americká herečka Sharon Stonová ako osemnásťročná prekročila hranice amerických štátov Ohio a Pensylvánia. Potrebovala podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva. V Pensylvánii, odkiaľ pochádza, fungovalo len málo kliník a ona si nedokázala zabezpečiť termín na zákrok.

Mala prvého priateľa a začínala byť sexuálne aktívna. V tom čase na školách chýbalo vzdelávanie mladých v oblasti sexuálnej výchovy. Stonová a jej priateľ jednoducho netušili, aké následky ich činy môžu mať.

Článok pokračuje pod video reklamou

Po podstúpení potratu prišlo silné krvácanie, rozhodla sa to však naďalej držať v tajnosti.

„Krvácala som oveľa viac, ako som mala, ale bolo to moje tajomstvo, nikomu som o tom vtedy nepovedala,“ hovorí herečka, ktorá vtedy niekoľko dní ostala sama vo svojej izbe.

Po pár dňoch vzala zakrvavené plachty a oblečenie, hodila ich do suda a zapálila.

V tom čase otvorila v jej rodnom meste Meadville prevádzku organizácia A Planned Parenthood, v preklade plánované rodičovstvo, a podľa herečkiných slov jej zachránili život.

„Zachránilo ma, že som o tom mohla s niekým hovoriť. Že tam bol niekto, kto mi vysvetlil, čo sa udialo, poučil ma. To mi v mladosti veľmi chýbalo.“

Skúsenosť Stonová opísala vo svojich memoároch The beauty of living twice, ktoré vyšli minulý rok.

Udalosť sa stala v roku 1976. O 46 rokov neskôr však môžu mať podobnú skúsenosť ženy z viacerých štátov USA.