Ruskí špióni na Slovensku: Prečo sa vyzvedači točili okolo ĽSNS a Republiky – SME

https://domov.sme.sk/c/22862148/preco-sa-vyzvedaci-tocili-okolo-lsns-a-republiky.html

Proruský donášač Bohuš Garbár daroval v roku 2016 extrémistickej ĽSNS 10-tisíc eur. Ďalší zadržaný Jozef Mihalčin pracoval ako asistent poslanca Miroslava Suju v čase, keď bol Suja v ĽSNS.
Viacerí ľudia, ktorých polícia zadržala pre spoluprácu s ruskými tajnými službami, mali blízko k strane Mariana Kotlebu.
Kotlebova strana aj po ruskej invázii zľahčuje zodpovednosť režimu Vladimira Putina za vojnu na Ukrajine. Už v minulosti polícia preverovala informácie, že ĽSNS brala peniaze od Rusov.
Garbár navyše publikoval pre dezinformačný web Hlavné správy, ktoré dočasne zablokoval Národný bezpečnostný úrad pre dezinformácie o vojne na Ukrajine.
Aj ĽSNS mala na tomto portáli výsadné postavenie, napríklad nekriticky preberal jej vyhlásenia a neskôr poskytoval výdatný priestor aj odídencom z ĽSNS v novej strane Republika.
Odborník na boj s dezinformáciami a marketér Jakub Goda, ktorý sa kedysi do Hlavných správ aj infiltroval, tvrdí, že ho prepojenie ruských tajných služieb na dezinformačné portály a extrémistické strany neprekvapuje.
„Ruská federácia chce oslabovať krajiny tým, že bude nabúravať dôveru občanov vo vlastný štát. Je to politická agenda extrémistov a zároveň obsah pre dezinformačné weby, ktoré šíria rôzne konšpirácie.“