Príčiny úmrtia

https://www.etrend.sk/gallery/article/cislo_dna-3.html?photo=122

Vnorený obrázok 1
Teroristické útoky sú navrhnuté tak, aby vniesli strach a ľudia podliehali temnému pocitu obliehania. V Európe sa zdá, že táto stratégia funguje. Vlády reagujú na sériu teroristických útokov citlivo a vynaložili už miliardy eur na obranu kontinentu. Budovy sú odolnejšie proti výbuchu, pešie promenády sa plnia barikádami a už nie je neobvyklé vidieť vojakov, ktorí hliadkujú v centre mesta.

Hrozba je naozaj reálna, ale odpoveď musí byť primeraná. Môžeme si byť istí, že teroristi v Európe opäť zasiahnu tak ako cez víkend v Londýne. Je ale dôležité mať na pamäti, že riziko smrti v dôsledku teroristického útoku je v Európe dramaticky najnižšie na planéte.

Dokonca aj v roku 2016, keď sa odohrali útoky v Nice a Berlíne, bola smrť v dôsledku terorizmu len kvapkou v mori. Portál Politico porovnal podiel obetí, ktoré zomreli pri teroristickom útoku s nehodami pri športe, horúčavami, dopravnými nehodami, samovraždami či rakovinou. Na obrázku hore je štatistika z roku 2016 v prepočte na 100-tisíc obyvateľov. Infarkt sa týka 132 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, v prípade teroristického útoku je podiel len 0,027 človeka. Inými slovami to znamená, že je takmer 5-tisíckrát vyššia pravdepodobnosť, že zomriete na infarkt ako to, že sa stanete obeťou extrémistu. Alebo to, že vás na prechode pre chodcov zrazí auto, predstavuje o 42-násobne vyššie riziko ako teroristický čin.

Štatistika nemá podceňovať riziko útoku. Naopak, má zasadzovať terorizmus do kontextu, aby panika, ktorú teroristi hlásajú, nezvíťazila nad rozumom a slobodou Európana. Výsledkom týchto činov je potom volenie pochybných politikov a populistov, ktorí sa na útokoch priživujú.