Vedci vymysleli odstrašujúce technológie, ktoré dokážu politikom vložiť do úst čokoľvek | Technológie | TREND.sk

fake,speech,ai,synthesis

https://web.archive.org/web/20170712222228/https://www.etrend.sk/technologie/vedci-vymysleli-odstrasujuce-technologie-ktore-dokazu-politikom-vlozit-do-ust-cokolvek.html

Vedci z University of Washington vymysleli softvér, ktorý dokáže upraviť pery hovoriaceho človeka tak, aby pôvodná zvuková stopa mohla byť nahradená novou.

V ukážke výskumníci zobrali prejav Baracka Obamu a vložili ho do pier amerického prezidenta z úplne iného vystúpenia. Pery sa však väčšinu času hýbu tak, ako by svoj prejav reálne rozprával.

Načo to celé je? Podľa Iru Kemelmacher-Shlizermana z washingtonskej univerzity by technológia mohla nájsť využitie napríklad pri zdokonalení konferenčných videohovorov. Prípadne vo virtuálnej realite, kde by sa používatelia mohli stretnúť s nejakou historickou osobnosťou, cituje ho server TheNextWeb.

Technológia, našťastie, nefunguje len tak jednoducho. Softvér potrebuje hodiny videomateriálu, aby dokázal priradiť jednotlivé zvuky tvaru pier. Následne sa vytvorí mix rôznych pohybov, ktorým sa prekryje video, pri ktorom sa má nahradiť pôvodný prejav novým.

TNW pripomína, že podobnú technológiu vyvinuli aj vedci zo Stanfordskej univerzity. Tí zašli ešte ďalej – ich technológia dokáže upraviť pohyby tváre podľa herca snímaného obyčajnou webkamerou naživo.

Ak tieto technológie nie sú pre niekoho dostatočne odstrašujúce, firma Adobe v minulom roku prezentovala softvér VoCo, ktorý dokáže realisticky simulovať kohokoľvek hlas. Program potrebuje iba okolo 20 minút zvukového materiálu, aby dokázal následne kopírovať ľudský hlas.

Stačí napísať text a VoCo ho prečíta, napríklad ako Barack Obama alebo aj vy.V kombinácii s videotechnológiami tak propagandistické weby môžu šíriť fake news nielen v textovej, ale aj audiovizuálnej podobe.

 

Adobe Voco:

Face2Face: Real-time Face Capture and Reenactment of RGB Videos (CVPR 2016 Oral)

Synthesizing Obama: Learning Lip Sync from Audio