Predplatitelia Denníka N

paywall platba za individualne clanky, dennikn

Tomáš Bella:
S niečím takýmto experimentovalo už veľa médií a nikomu sa to neosvedčilo, ani na Slovensku ani nikde inde. O dôvodoch by sa dalo dlho rozprávať, ale v princípe je jeden hlavný: médiu sa to neoplatí, pretože žiadne médium nedokáže žiť z čitateľov, ktorí si prečítajú len pár článkov za mesiac. Zdá sa to zvláštne, ale čísla ukazujú, že ľudí, ktorí by zaplatili za 1 článok nie je oveľa viac ako tých, ktorí kúpia mesačné predplatné. A pre nás je, samozrejme, mesačné predplatné lepšie, pretože vytvára čitateľský návyk. Teoreticky môžete povedať, že by ste si vyskúšali len tri články a potom možno kúpili mesačné predplatné, ale v praxi sa takto správa málo ľudí. Na vyskúšanie preto radšej ponúkame napríklad 99-centové predplatné, pri ktorom môžete ale čítať obsah určitú dobu neobmedzene.

Platba za jednotlivé texty by možno mala zmysel, keby celé predplatné stálo 40 eur na mesiac (tiež sa na to tešíme! 🙂, ale pri našej cene pod 5 eur to nie je realistické, prišli by sme o peniaze, následne by sme museli štandardné predplatné zdražovať, atď.

Filip Struhárik:
Ďakujeme, podobné nápady z času na čas odznejú. Tomas asi na tento typ otázok asi odpovedal nespočetne veľakrát. V podstate sa ale týmto smerom neplánujeme uberať. Určite to môže pre niektoré médiá fungovať, náš model spoplatnenia by to ale mnohonásobne skomplikovalo a navyše by to zrejme aj znížilo príjmy redakcie. Ak by to nevyšlo, mohlo by to dokonca ohroziť jej budúcnosť. Navyše, takýto typ predplatného nepomáha budovať návyk na značku, pretože zákazník vie, že každý klik, môže byť spoplatnený, a tak si veľmi dobre rozmyslí, či k nám dnes vôbec príde. To nie je cesta, ktorou by sme sa chceli uberať.

Tomáš Bella:
Takmer všetky platené médiá dávajú niečo zadarmo, v zahraničí sa to naozaj robí častejšie cez metered paywall, kde máte určitý počet textov zadarmo a potom je všetko zavreté.

My dávame zadarmo tiež dosť, ale robíme to inak – po prvé, otvorené sú u nás oveľa dlhšie úvodné časti textov (pokojne si prečítate u nás zadarmo aj celých pár odsekov, čo je v iných novinách dĺžka celého textu), po druhé máme newsletter s odomykanými článkami, po tretie členovia Klubu môžu odomykať texty pre svojich priateľov (čo minimálne v strednej Európe neumožňuje nikto iný, vieme len o 2 médiách na svete, čo to ponúkajú).
Čiže je to len otázka odlišnej stratégie, resp. na Slovensku zvyklosti, keďže tu sa skrátka ujal skôr tento spôsob. Čisla nepustia, keby sme začali dávať úplne každému prvých 5 alebo 10 článkov (tak by sme zasa museli začať zamykať aj texty, ktoré sú dnes zadarmo, zamykali by sme ich od prvého odstavca alebo niekde inde by sme museli ubrať.