Hackeri odhalili, ako z Ruska financujú slovenský odpor proti NATO – Denník N

V jednom zo svojich listov poslancom dumy píše Usovskij o tom, ako je na rozdiel od Poľska na Slovensku možné pomerne ľahko dosiahnuť vystúpenie z NATO, a píše, že v niektorých regiónoch, ako Banská Bystrica či Košice, podporuje členstvo v Aliancii len okolo polovica obyvateľov.

V inom liste zase píše o Marianovi Kotlebovi ako o ideálnom spojencovi, ktorý je však príliš opatrný, a preto treba zvoliť delikátnu formu spolupráce. Chce mu tiež pomôcť zohnať peniaze na vypísanie referenda o vystúpení zo Severoatlantickej aliancie.
Slovensko ako jediné vo V4

„Vieme aj z iných zdrojov, než sú hacknuté emaily, že Kremeľ má na stole návrh od členov dumy, ktorý zahŕňa aj Slovensko. Navrhuje vznik hnutia, ktorého cieľom je dostať Slovensko von z NATO. Členovia dumy ho prijali za svoj v decembri koncom minulého roka. Keď plán dostane politickú podporu zhora, ujme sa ho nejaký oligarcha,“ povedal Denníku N člen medzinárodného investigatívneho tímu Bellingcat Christo Grozev, ktorý sa venuje ruskej bezpečnostnej vojne.

Napríklad niekto ako oligarcha Malofejev, ktorého v Rusku vyšetrovali za pôžičku vyše 200 miliónov dolárov z ruskej štátnej banky. „Kremeľ zbožňuje, keď sa veľký oligarcha dostane do problémov so zákonom, a potom ich môže využiť vo svojej súkromnej hybridnej vojne,“ vysvetľuje bulharský expert Grozev.

V analýze ľudí z dumy, ku ktorej sa jeho tím dostal, sa hovorí, že Slovensko je vo V4 jedinou krajinou, kde majú šancu dostať ju mimo NATO.

Slovenská informačná služba a ostatné bezpečnostné štruktúry by podľa neho mali okamžite „začať vyšetrovať aktivity, pri ktorých je dokázané, že sú financované zo zahraničia s cieľom zmeniť ústavný poriadok“. „Mali by si prejsť ten archív, sú tam mená aj platby,“ hovorí Grozev.
https://dennikn.sk/703812/hackeri-odhalili-ako-z-ruska-financuju-slovensky-odpor-proti-nato/?ref=tit