Leon Uris – Exodus – výber citátov, faktov

Cyprus 1946: Anglické vojsko je v Indii, Afrike, na blízkom východe, Palestína, Suez, Jordánsko.
Utečenci sú na Cypre v táboroch pri Carole

Palmach – tajná židovská armáda v Palestíne
Mossad Alija Bet – Organizácia pre ilegálnu imigráciu.  (mossad = organizácia, alija = príchod, vzo stup, bet = B = ilegálna imigrácia, alef = A = legálna imigrácia)

Zahraničná politika zemí sa neriadi právom alebo bezprávím. Vláda tohto sveta spočíva v nafte. A Arabovia majú naftu.

Ari ben Kanaan, Kity Freemontová, Mark Parker, Dov Landau, Karen Hansenová-Clementová

Nemecko: Gestapo, SS, SD, KRIPO, hnedé košele. Záporné výrazné postavy koncentračných táborov: Ilsa Kochová, Krämer, Fritz Gebauer, Franz Warzok, Rokit, Steiner, Hirt, Heisskeyer, Otylie Wilhaus
Okupácia v Dánsku: Hipos, 29.8.1943 sa Dánske loďstvo samo potopilo aby zablokovalo nemecké loďstvo. Obyvatelia Dánska na ochranu židov začali všetci nosiť žlté hviezdy. O pár dní boli hviezdy zrušené. Potom prepašovali židov do Švédska.

Druha svetova vojna – Poľsko, Varšava

1648 – Povstanie kozákov – vyvraždených pol milióna židov
1936 – pogromy na židov
1939 – v Poľsku bolo 3,5 milióna židov. židia odvádzali zvláštnu daň a mali hospodárske obmedzenia.
Po obsadení Poľska Nemcami zaviedli nariadenia proti židom. Obmedzenie slobody pohybu, zvýšenie daní, boli prepustený zo zamestnaní v štátnych úradoch, nesmeli navštevovať verejné budovy a chodiť do škôl.
Propaganda rozšírila v Poľsku už aj tak vzžitý názor že vojnu zavinili Židia. Nemci vyhlásili, že židia sú zodpovední za nemeckú invázu, ktorá uchránila poľský národ pred „židobolševickým nebezpečenstvom“.

Ako cieľ pre vysídlenie židov bolo zvolené Poľsko, jednak tam už žilo 3,5 milióna židov, a taktiež na rozdiel od západnej európy tam narazí len na malý, ak vôbec nejaký odpor obyvateľstva.

Babia Jar – masové vraždenie židov na Ukrajine pri Kyjeve. Masaker bol prevádzaný pred zrakmi mnohých Ukrajincov, ktorí nenávideli židov skoro tak isto silno ako Nemci.

„Židia v Osvienčime sa pomaly, jeden po druhom, trúfali opustiť tábor a vydávali sa na cestu k domovom. A jeden po druhom sa opäť, sklamaní a zúfalí, vracali do Osvienčimu. Nemci boli preč, ale Poliaci jednali v ich duchu ďalej. Nedojímalo ich ani nerozhorčovalo, že tri a pol milióna Židov bolo vyvraždených. Práve naopak, všade v mestách a obciach boli na stenách rovnaké nápisy a ľudia kričali: „Vojnu zavinili Židia… začali vojnu, aby na nej zarobili … Židia sú naše nešťastie!“
Nikto neuronil ani slzu za ľudí, ktorí zahynuli, a bezmedzná nenávisť vítala tých, ktorí zostali nažive. Čvarga ničila židovské obchody a bila Židov, ktorí sa hlásili k svojim domovom a majetkom.
A tak sa všetci, ktorí sa odvážili opustiť tábor, vracali do Osvienčimu. Posedávali v špinavých barákoch, zúfalí a popošialení, a odovzdane čakali na svoj koniec. Prízrak smrti ich neopúšťal a zápach z Birkenau ešte stále nasycoval vzduch.“