Fico going full dezole

https://kyberia.sk/id/9039249/
Robert Fico sa v tlačovej správe vrátil k stretnutiu s veľvyslancami z viac ako 20-tich členských štátov EÚ, USA a Británie a napísal, že im v stredu oznámil, že v prípade účasti Smeru vo vláde presadí zastavenie vojenských dodávok zo Slovenska na Ukrajinu. Protiruské sankcie označil za nefunkčné.

Predseda Smeru ďalej konštatuje, že veľvyslancov nezaujímalo nič z diania na Slovensku.

Britská, francúzska a americká ambasáda po stretnutí oznámili, že majú obavy zo zahraničnopolitickej orientácie Smeru.

„Veľvyslanca USA iba mimoriadne zaujalo, keď som oznámil potrebu otvoriť rokovania o obrannej zmluve s USA, ktorá je pre Slovensko absolútne nevýhodná a narušuje našu suverenitu,“ napísal teraz trojnásobný expremiér Fico, ktorého pred desiatimi rokmi prijal v Bielom dome prezident Barack Obama. Za vlády Smeru bol tiež dohodnutý nákup amerických stíhačiek F-16 za 1,6 miliardy eur.

Predseda Smeru tiež povedal, že nikto zo Západu nechce počúvať, ako bolo Rusko oklamané v súvislosti s bezpečnostnými zárukami, ako Ukrajina nerešpektovala Minské dohody, ani to, ako ukrajinskí fašisti v roku 2014 vraždili ľudí ruskej národnosti na Donbase. Ako bolo Rusko oklamané, nevysvetlil.

Na dodržiavanie Minských dohôd po obsadení Krymu Ruskom a vyvolaní občianskej vojny v Donbase a Luhansku dohliadala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE), ktorá mala na mieste svoje hliadky. Správy o systematickom vraždení Rusov na Donbase žiaden nezávislý zdroj nepotvrdil. V tejto oblasti niekoľko rokov prebiehali boje medzi ruskými separatistami podporovanými Moskvou a Ukrajinou, ktorá bránila svoje územie.

Fico tiež kritizuje, že Nemecko poslalo na pomoc Ukrajine tanky, spravil tak podobne ako ruský prezident. Vladimir Putin tento týždeň pri príležitosti 80. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad Nemeckom v bitke o Stalingrad skonštatoval, že jeho krajinu opäť ohrozujú nemecké tanky.

Predseda Smeru napísal, že je „veľmi nebezpečným nepochopením atmosféry v Rusku, ak sa Nemecko rozhodlo poslať na Ukrajinu 14 tankov Leopard II a 88 Leopardov I s rovnakými krížmi, aké sa valili do bývalého ZSSR v júni 1941. Neodpustím si štipľavú poznámku. Za tieto dve čísla 14 a 88 bol na Slovensku odsúdený a prišiel o mandát opozičný politik, a to neposielal tanky, ale eurá chudobnej rodine.“ Fico tak pripomenul prípad Mariana Kotlebu, ktorý sa otvorene hlási k odkazu fašistického slovenského štátu.

aka Fico going full dezole