Na východe Ukrajiny sa začalo vojenské cvičenie s jednotkami NATO – Správy RTVSSprávy RTVS

https://spravy.rtvs.sk/2021/09/na-vychode-ukrajiny-sa-zacalo-vojenske-cvicenie-s-jednotkami-nato/

20. 9. 2021

Na pozadí napätia s Ruskom sa v pondelok (20. 9.) začalo spoločné vojenské cvičenie Ukrajiny a jednotiek členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom agentúra DPA.

Manévre pod názvom Rapid Trident sa odohrávajú na východe Ukrajiny, zhruba 25 kilometrov od poľských hraníc. Zúčastňuje sa na nich zhruba 6 000 vojakov. Podľa ukrajinského ministerstva obrany bude cvičenie trvať až do budúceho piatka (1. 10.) a jeho súčasťou bude nácvik útočných aj výsadkových operácií.

DPA pripomenula, že Kyjev pravidelne cvičí s jednotkami z krajín NATO už od 90. rokov minulého storočia. Ukrajina sa zároveň snaží stať sa členom Severoatlantickej aliancie. Kyjev považuje vojenské cvičenia s partnermi z NATO za významný krok na ceste k potenciálnemu členstvu. Pokrok v tomto smere však komplikuje pokračujúci konflikt v Donbase, kde ukrajinská armáda čelí ozbrojenému odporu proruských separatistov.

Vzťahy Moskvy a Kyjeva sa zhoršili v roku 2014 po tom, ako Moskva anektovala Krym a podporila separatistické republiky v Donbase. Viac než sedem rokov trvajúca vojna na východe Ukrajiny si odvtedy vyžiadala už vyše 13 000 obetí.

NATO spustilo spoločné vojenské cvičenie s Ukrajinou
14 | 09 | 2021
Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) v tlačovej správe oznámila, že na cvičení s názvom Coherent Resilience sa zúčastnia aj jej experti. Cvičenie sa zameriava na boj proti hybridným hrozbám pre kritickú infraštruktúru v čiernomorskom regióne.

Viac ako 150 zástupcov rôznych ukrajinských štátnych úradov, medzinárodných expertov a pozorovateľov z NATO a partnerských krajín bude v rámci manévrov diskutovať o hybridných hrozbách v oblasti Čierneho mora.

Cvičenie nadväzuje na rozhodnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO. Tí v apríli 2019 vo Washingtone rozhodli o podpore Ukrajiny s cieľom posilniť bezpečnosť v oblasti Čierneho mora.