Nespravodlivá spravodlivosť
Minulotýždňové rozhodnutie, ktorým Krajský súd v Prešove odsúdil bývalého prezidenta Andreja Kisku za daňový podvod, je bezpochyby zákonné, aj tak ale mnohí občania a najmä samotný exprezident cítia krivdu a nespravodlivosť. Prečo je to tak?
Keď Andrej Kiska kandidoval za prezidenta, zaúčtoval náklady na kampaň, teda na propagáciu vlastnej osoby, ako náklady na propagáciu svojej firmy KTAG. Z toho dôvodu si od štátu vypýtal vratku DPH v hodnote asi 150-tisíc eur. Keď to uvidel daňový úrad v rámci kontroly, Kiskovi povedal, že to zaúčtoval zle. Hoci Kiskove náklady boli reálne, v skutočnosti nešlo o propagáciu firmy, ale jeho osoby. Kiska, v tom čase už prezident, sa rozhodol, že všetko daňovému úradu dobrovoľne uhradí.
Z právneho hľadiska práve tu urobil prezident kľúčovú chybu. Ak by sa s daňovým úradom súdil, už by pravdepodobne nebol trestne stíhaný. Platilo by totiž, že v jednej by mohol byť potrestaný iba raz.
Kiska bol však prezident Slovenskej republiky a nechcel sa súdiť s vlastným štátom. Po chybnom rozhodnutí o spôsobe účtovania nákladov kampane sa už zachoval etickejšie, ako je zvykom, a peniaze štátu bez prieťahov zaplatil. Tento férový postup, ktorému predchádzalo neférové účtovníctvo, ho napokon doviedol až k odsudzujúcemu rozsudku.
Pomsta
Ak štát doteraz odsúdil nejakého podnikateľa za takýto daňový podvod, vždy išlo o to, že si do nákladov dával faktúry, ktoré boli fiktívne. Nikdy nie reálne, ako to bolo v prípade Kisku. Dialo sa to aj preto, že daňové úrady jednoducho prípady s reálnymi, ale neoprávnenými nákladmi, neposúvali polícii. Ku Kiskovi však pristúpili špeciálne.
Dnes už vieme, že išlo o politickú objednávku Roberta Fica, ktorý na to zneužil celý štátny aparát. Napokon stíhanie začal až tretí vyšetrovateľ v poradí.
Napríklad prvý e-mail, ktorý prišiel do médií z akože anonymnej stránky a v ktorom boli Kiskove daňové údaje, ktoré sú v skutočnosti daňovým tajomstvom, poslal dnes už právoplatne odsúdený mafián Tomáš Rajecký. Toho za vyzradenie daňového tajomstva v roku 2023 aj právoplatne odsúdili, k všetkému sa priznal.
Keď Rajecký odchádzal zo súdu, sťažoval sa, že v tomto štáte funguje selektívna spravodlivosť. A mal pravdu. Štát stíha iba toho, koho chce.
V tejto veci boli spolu s ním obvinení aj Norbert Bödör, Robert Fico, Robert Kaliňák či Tibor Gašpar, ale ich stíhanie zastavili, lebo vraj neboli správcami dane. Urobil to generálny prokurátor prostredníctvom paragrafu 363.
Úmysel
Napriek týmto okolnostiam to neznamená, že Kiska nespravil chybu alebo nespáchal trestný čin. Je to však spravodlivé, ak takto postupuje polovica podnikateľov v krajine, ale iba vás odsúdia, pretože ste sa postavili Robertovi Ficovi? Premiérovi, ktorý nevie vydokladovať veľkú časť svojho majetku, ale je na rozdiel od vás schopný zneužívať svoju moc?
Ak sa už Kiskov prípad dostal, aj vďaka mimoriadne prísnemu prístupu prokurátora pred súd, ten nemohol konať inak ako exprezidenta odsúdiť. To, čo spravil Kiska, je podľa zákonov daňový podvod.
Kiska sa nezachoval správne, keď po rozsudku vyhlásil, že „medzi sudcami zavládol strach“. Pridal sa tak k dnes už vládnym politikom, ktorí celé roky od vraždy Jána Kuciaka dehonestovali slovenskú justíciu.
Prezident dostal ročnú podmienku. Iste by bolo zaujímavé vypočuť si diskusiu o treste v senáte, ktorý viedol sudca Jaroslav Bugeľ. Kiskovi vedeli dať oveľa prísnejší trest, napríklad aj zákaz činnosti, ale aj menej prísny, napríklad peňažný. Je celkom možné, že Kiska dostal ročnú podmienku aj preto, že sudcovia zvážili všetky okolnosti. Jednou z nich je aj to, že takto skúsil podvádzať pri uchádzaní sa o najvyššiu funkciu v štáte.
Tento exemplárny rozsudok by mal vydesiť všetkých podnikateľov, ktorí roky podobne čarujú so svojím účtovníctvom. Odteraz každý z nich môže byť za takúto vec stíhaný a aj odsúdený.