Muži a ženy sa nadreli rovnako, rovní si boli aj v pití. Ako vyzerala tradičná slovenská rodina? (rozhovor) | Aktuality.sk

https://www.aktuality.sk/clanok/807656/muzi-a-zeny-sa-nadreli-rovnako-rovni-si-boli-aj-v-piti-ako-vyzerala-tradicna-slovenska-rodina-rozhovor/

Časť politikov dnes rada operuje termínom tradičná rodina, ktorý má v ich predstavách jasnú charakteristiku. Prekáža vám niečo na diskusii o tradičnej rodine?

O tradičnej rodine toho vieme veľmi málo. Vytvárame si ilúziu, o ktorej nehovorím, že nemohla existovať.

Realitou boli aj deviácie, nechcené tehotenstvá, násilie v rodine a zlá starostlivosť o starých rodičov, ale v zásade sa ľudia o seba pekne starali, ženy podľa možností otehotneli až v manželstve, alebo, v prípade neočakávaného tehotenstva, sa to do manželstva snažili dotiahnuť.

Robiť si však ideálny model z toho, že v minulosti bolo všetko len dobré, krásne a voňavé, je neopodstatnené. Chýba realistický obraz na okolnosti života.

Svet je omnoho zaujímavejší, pestrejší, nie je čierno-biely. Nie všetko, čo bolo v minulosti, bolo dobré. Boli rôzne vzťahy a niekedy aj neželané dôsledky – bol to veľmi ťažký život v porovnaní so súčasnosťou.

Takže ideál nemáme hľadať v tradičnej rodine?

Neexistoval jeden typ rodiny. Aká bola tá tradičná – úradnícka, robotnícka, roľnícka? Kedy to bolo? V polovici 19. storočia? Na začiatku 20. storočia?

Vždy existovala rôznorodosť. Samozrejme, že si obraz minulosti nechceme maľovať škaredý – pohádané nevesty a opitú mater pri kolíske. Budeme si ju predstavovať ako mamu spievajúcu uspávanky. Boli aj také, aj také. Nezabudnime na to.

Nekreslime jednotný obraz – neexistoval.