Taliansko – liderka opozicie Schlein – zelena, lgbti

V úplne prvom diele tohto seriálu som v tejto rubrike písala o budúcej talianskej premiérke Giorgii Meloniovej. Prešlo pár mesiacov a na talianskej politickej scéne sa zjavila ďalšia neprehliadnuteľná žena, ktorá je politicky aj v iných ohľadoch pravým opakom Meloniovej.

Volá sa Elly Schlein a zvolili ju za šéfku najväčšej talianskej opozičnej strany, ľavicovej Demokratickej strany (PD).

Po tom, čo sa Meloni stala prvou premiérkou v histórii Talianska, prišlo k ďalšej historickej chvíli – Schlein je historicky prvou predsedníčkou PD. Zároveň Taliansko ešte nikdy nebolo v situácii, aby najsilnejšiu koaličnú a najsilnejšiu opozičnú stranu viedli ženy.

V médiách sa už špekuluje, čo to spôsobí, a to aj preto, že Meloni aj Schlein sa považujú za političky výrazne vychýlené od politického stredu. Meloni doprava, Schlein doľava.

Veľmi odlišné sú aj ich osobné príbehy.

Kým Meloni vyrastala v proletárskej štvrti Ríma v jednorodičovskej domácnosti s mamou, ktorá sa musela poriadne obracať, aby vyžili, Schlein je dcérou talianskej univerzitnej profesorky a amerického univerzitného profesora a vnučkou socialistického politika a významnej postavy talianskeho súdnictva v 70. rokoch minulého storočia Agostina Vivianiho.

Narodila sa vo švajčiarskom Lugane, vyrastala v akademickom prostredí, jej rodičia patrili k dobre zabezpečenej strednej vrstve so silným sociálnym kapitálom.

Meloni ho získala celkom inak – začínala v tínedžerských rokoch v pouličných partiách blízkych neonacistickým skupinám, až skončila v strane inšpirovanej Benitom Mussolinim, od ktorého sa nevie doposiaľ dištancovať, hoci je aj šikovná v tom, ako proeurópsky sa tvári.

Ale poďme k Schleinovej. Vyštudovala právo, potom odišla do USA a pracovala v dvoch prezidentských kampaniach Baracka Obamu.

Vrátila sa do Talianska, zapojila sa do politiky v PD, bola aj europoslankyňou.

Jej víťazstvo v straníckych voľbách šokovalo aj mnohých členov PD, lebo Schlein sa im zdá príliš radikálna.

37-ročná žena zmiešaného pôvodu patriaca k LGBTI+ komunite, presadzujúca progresívne zelené témy či sociálnu politiku je totiž ťažko „stráviteľná“ v mačistickom prostredí talianskej politickej elity, kde si aj premiérka radšej necháva hovoriť premiér, len aby pôsobila ako autorita.

Schlein o Meloniovej nedávno povedala: „Načo nám je predsedníčka vlády, ktorá nebojuje za ženy.“

Meloni sa očividne vyhýba feministickým či menšinovým témam. Jej strana Bratia Talianska sa vo viacerých regiónoch podpísala pod sťaženie prístupu k interrupciám a podporuje „tradičný“ model rodín.

Sledovať vzťah medzi Meloniovou a Schleinovou bude zaujímavé, hoci obe sa nateraz vyhýbajú priamej konfrontácii aj silným slovám, ktoré inak bez problémov používajú.

Dá sa však predpokladať, že k zrážkam medzi nimi musí prísť. Sú napokon líderkami koalície a opozície a svet vidia úplne inak.