Štyri medvede sa potulovali po Veľkej Rači, miesto majú v obľube turisti – SME | MY Kysuce

https://mykysuce.sme.sk/c/22937461/styri-medvede-sa-potulovali-po-velkej-raci-miesto-maju-v-oblube-turisti.html?ref=njct

„Je to podmienené tým, že aj keď sú Kysuce chránenou krajinnou oblasťou, človek sa tu môže pohybovať prakticky kadekoľvek. Medvede tým pádom nemajú svoje zóny pokoja. Všade navôkol sa ťaží drevo, na horách je veľa turistov, cykloturistov aj nespratníkov, ktorí si les mýlia so súťažnou dráhou, a zvuk štvorkoliek a motoriek sa rozlieha na kilometre. To všetko negatívne vplýva nielen na medveďa,“ hovorí Zdenek Kubala, predseda poľovníckeho združenia Javorské Oščadnica.

Tiež vysvetľuje, prečo sú medvede v dedinách pri obydliach. Ako uvádza, starý jedinec si drží svoje teritórium v ťažšie dostupných miestach. Tie mladšie si tak musia hľadať nové miesto na život.

„Na bezpečné a zdravé prežitie medveďa na našom území stačí 600 jedincov. Ale na Slovensku je ich podľa výskumu z roku 2021 takmer tritisíc. Vidia ich turisti, chodia na odpadky, poľovníci ich majú na fotopasciach, robia škody poľnohospodárom a to najzávažnejšie, pri strete s človekom dochádza k ťažkým úrazom,“ vysvetľuje poľovník.

„Keďže sa hory vo veľkom rúbu, počet medveďov stále rastie, automaticky sú teraz v oblastiach, na ktorých sa nikdy nevyskytovali. V prípade nedostatku potravy medveď prejde desiatky kilometrov, niekedy sa takto dostane do kontaktu s ľuďmi,“ ozrejmuje.

Podľa jeho slov sa medvede vyhýbajú stretnutiu s ľuďmi, ak ich začujú na diaľku.

„Tieto šelmy sú prirodzenými likvidátormi odpadkov a tiel mŕtvych zvierat, veľmi ľahko si zapamätajú miesto, na ktorom našli nejaké odpadky alebo zvyšky jedla. Dokonca je prezentovaný názor, že vinu na tom, že medvede sú blízko obcí, nesú ich starostovia, pretože nemajú dostatočné verejné osvetlenie či kamerový systém a kontajnerové stojiská sú slabo zabezpečené,“ dopĺňa Zdenek Kubala a krúti hlavou aj nad názormi prezentovanými predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.

Kubala tiež apeluje na kompetentných a hovorí, že usmrtenie medveďa za prítomnosti veterinára injekciou a jeho odhodenie do kafilérie, ako to robí teraz eutanázna skupina, nepovažuje za humánne a treba sa riadiť zdravým rozumom.

„Oveľa dôstojnejšie a múdrejšie je odlovenie medveďa poľovníkom na základe vydanej povolenky podľa kvót, ako v ostatných európskych štátoch. Nie je to ani finančná záťaž pre daňových poplatníkov, je to etické. Využije sa aj mäso a koža zostáva na dlhoročnú pamiatku aj ako spomienka, že taká vzácna šelma tu stále žije. Používať na reguláciu stavov medveďa, ktorý sa v rámci plachosti presúva do miest a dedín, profesionálne zásahové komando, ktoré medvede uspí a usmrtí injekciou, je scestné. Medveď je hrdý tvor a takáto regulácia je neúctou k nemu aj k prírode. Je samozrejmé, že tento druh treba zachovať aj pre ďalšie generácie, ale tieto počty sú neúnosné,“ uvádza predseda združenia.

Ako dodáva na záver, združenia platia príspevky Slovenskému poľovníckemu zväzu aj komore. Keby bol povolený kontrolovaný odstrel, poľovné spoločnosti majú z čoho zaplatiť revíry, liečivá pre zver aj ďalšie poplatky.

„Dve tretiny poľovníkov nie sú poľovníkmi kvôli loveniu, mäsu. Je to vzťah k prírode, k zvieratám, ktorý ich pri tom drží. Poľovníctvo je hlavne oddych, relax, pomoc prírode,“ dodáva na záver Kubala.

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/22937461/styri-medvede-sa-potulovali-po-velkej-raci-miesto-maju-v-oblube-turisti.html?ref=njct