To, ze na Jaltskej konferencii si 3 krajiny rozdelili zony vplyvu, je tiez fakt.
To, ze Stalin mal v plane oslobodene uzemia okupovat, je domnienka, pretoze sa tak nestalo. Tato domnienka ma svoje korene este pocas vojny, kedy v 1943 bol podpisany Fierling-Molotov pact o vzajomnej pomoci a priatelstve medzi Ceskoslovenskom a Sovietskym zvazom po vojne. Stalin si takto uz 2 roky pred Jaltskou konferenciou pripravoval cestu a ideologickym vplyvom si v roku 1948 prostrednictvom Klementa Gottwalda upevnil zonu vplyvu. Tato zmluva mala trvanie 25 rokov, teda do roku 1965 a osobne ju odsuhlasil Stalin a Benes. Okupacia prisla az v 1968, tri roky po vyprsani zmluvy a 8 rokov po vzniku CSSR a zavedeni veducej ulohy KSC, na urovni politickej ako odpoved na progresivisticke prudy v KSC a vynutenie odstupenia Novotneho (nad ktorym doteraz visi otaznik, ci pripravoval po svojej abdikacii komunisticky puc s pomocou armady).
A ano, islo mi prioritne o ten vyraz „okupacia“.
O okupacii mozeme diskutovat len na uzemi Zakarpatskej rusi (a znamej kauzy „cervenej ceruzky“) a na severe Slovenska, kde nejake uzemie zabralo Polsko, Ceskoslovensko naopak ziskalo madarske obce, ktore dnes volame Jarovce, Rusovce a Cunovo.
Politicky vsak od maja 1945 do novembra 1945 vladla Fierlingerova vlada (bol socialny demokrat, ale mal slabost pre komunisticke idei), pocas ktorej sa schvalil ten nestastny Kosicky vladny program, ktory vylucil HSLS a agrarnikov (ale uz pred majom 1945 muselo byt Benesovi jasne, ze jeho exilova vlada sa do oslobodeneho Ceskoslovenska uz nevrati) a tento akt pripravy volieb v 1946 mozeme vnimat ako mocensky nastroj vmiesavania Sovietskeho zvazu do vnutropolitickeho boja.
Perlickou je napriklad to, ako sa cast exilovej vlady podrobila Kosickemu vladnemu programu (clenmi tej Fierlingerovej prvej vlady boli aj exilove osobnosti nesocialistickej ludovej strany), aby sa vyhli nemoznosti kandidovat vo volbach v 1946.
Po odchode cudzych vojsk v novembri 1945 bola na zaklade Kosickeho vladneho programu zlozena dalsia vlada pod vedenim Fierlingera (perlicka – zmenil sa v jej vedeni len jeden clovek).