Mesačné archívy: september 2024
Strach, vyhrážky a chaos. Ako vyzerá rozvrat ministerstva kultúry zvnútra — Denník N
„Raz som prišla ráno do práce a kolegyňa mi hovorí: ‚Vieš, že máme v parlamente zákon?‘ Ostala som v šoku. Nezachytili sme ani len chodbový šum, že sa niečo robí. To znamená jedinú vec – že nič z toho, čo sa ocitne v parlamente za ministerstvo kultúry, sa v skutočnosti na ministerstve nerobí,“ hovorí jedna z úradníčok, s ktorými sme hovorili.
Platí to v podstate o všetkých zásadných legislatívnych zmenách, ktorými oblasť kultúry tento rok prešla: od zmien vo Fonde na podporu umenia, v Audiovizuálnom fonde, v zákone o múzeách a galériách aj vo verejnoprávnom médiu. „Keď sa zákon o RTVS dostal do parlamentu, tiež sa to kolegyne, pod ktoré agenda patrí, dozvedeli ráno pri káve. Je to absurdné,“ hovorí dlhoročná zamestnankyňa v štátnej správe. V oboch prípadoch sa podľa nej núka tá istá otázka: kto tie zákony písal, ak nie my?
„Nech prišiel v minulosti ktokoľvek s akýmkoľvek nápadom, aj čisto politickým, najprv nás oslovili a vypýtali si podklady, analýzy, stanovisko. A my sme im ho, samozrejme, pripravili a snažili sa aj vysvetliť celý kontext a dôsledky. Niektoré bitky sme prehrali, niektoré vyhrali, ale bola to diskusia. Dnes nič také neexistuje,“ dodáva.
…
Porady užšieho tímu vedúcich zamestnancov napokon „zdegradovali“ na ponosovanie na súčasnú podobu kultúry a odpor voči všetkému cudziemu, nielen LGBTI ľuďom či migrantom. „Jediný Švolík (generálny riaditeľ sekcie umenia, médií a autorského práva) obhajoval slobodu umenia, to by som chcel vyzdvihnúť. Ja som bol ticho, nezapájal som sa a myslel som si svoje. Inak to bolo nechutné. Celé to bolo o tom, aké je súčasné umenie a kultúra zvrátené a treba ho zrušiť. Dve tretiny každej porady. My verzus oni. Slovensko pod útlakom cudzích kultúr, za totality bolo lepšie a tak ďalej.“
Samotný spôsob komunikácie Lukáša Machalu, ktorú opisujú bývalí či stále aktuálni zamestnanci a zamestnankyne ministerstva, budí pozornosť. „Cukor a bič je jeho tradičná pracovná metóda, v jednej vete sa vám aj hrozí vyhadzovom, aj vám poďakuje za prácu,“ vraví bývalý zamestnanec. Každé stretnutie vraj sprevádzalo zastrašovanie a vyhrážanie.
Na fungovanie ministerstva s viac ako dvesto zamestnancami to podľa neho nemá pozitívny vplyv, skôr naopak. „Všetci sú vyplašení, aj jeho vlastní ľudia, s ktorými si tyká. Nikto nevie, čo vlastne chce, lebo to, čo povie v jeden deň, sa na druhý deň môže úplne otočiť. Poveruje ľudí úlohami na základe nepravdivých informácií a robí úplne skratové emocionálne rozhodnutia. Totálny chaos,” hovorí bývalý zamestnanec o Machalovi.
V tomto kontexte vidí aj odvolávania vo vnútri ministerstva a v kultúrnych inštitúciách. „Je zjavné, že je oddaný kmeňovému zmýšľaniu. Koná spôsobom, že jeho kmeň je pod útokom cudzieho kmeňa a on musí nastoliť spravodlivosť. A ak niekto jeho kmeňu robí zle, napríklad v podobe protestov či kritiky, tak aj on musí urobiť zle – napríklad odvolávaním,“ hovorí bývalý úradník.