Vraždy partneriek sú systémovým problémom, keď si muži myslia, že môžu rozhodovať o životoch žien.
V Michalovciach zabil 53-ročný Stanislav svoju manželku a dve dospievajúce deti.
V médiách sa o tom dočítate ako o tragédii, ktorú nikto nečakal. Pár ľudí na Facebooku nad tým zalomí rukami, pokrúti hlavou a začuduje sa, prečo sa ten muž uchýlil k takémuto krajnému kroku. A život pôjde ďalej.
Tento prípad pritom nie je až taký ojedinelý. Muži zabíjajú svoje partnerky a ženy neustále. V decembri v Čachticiach Ľubomír (56) dobil a dokopal svoju partnerku Gabrielu (48).
Len pár dní predtým 66-ročný muž v Galante dobil a utopil svoju o tri roky mladšiu manželku. Podľa bulváru to urobil len deň po tom, ako sa mu skončila trojročná podmienka za jej týranie.
V decembri muži útočili päsťami a nožmi aj v Skalici a v okrese Partizánske, no ženy našťastie prežili.
V novembri médiá informovali o dobodanom tehotnom 17-ročnom dievčati, znásilnenej a zavraždenej 45-ročnej žene a o smrti matky siedmich detí na Orave. Muž ju napriek zákazu priblíženia dobil v deň, keď mali mať rozvodové konanie.
Toto sú len tie prípady, ktoré sa v poslednom čase dostali do médií. Nie sú to náhodné nešťastia. Sú ukážkou toho, o čom sú niektorí muži presvedčení, že si môžu dovoliť. Môžu si dovoliť adresovať svojej žene ponižujúce poznámky, to predsa nič nie je. Môžu si dovoliť vydeľovať jej peniaze, zarobili ich predsa oni. Môžu si dovoliť vyhrážať sa svojím ženám a následne si pred nimi leštiť svoju zbraň, aby upevnili autoritu v rodine. Môžu svoju partnerku občas odsotiť, veď im z nej len praskli nervy. Môžu zabiť.
A keď polícia uverejní oznam, že „chce upokojiť širokú verejnosť“, lebo zrejme šlo o „rodinnú tragédiu“, urobí pravý opak. Pre stovky a tisícky žien, ktoré už od svojich manželov či partnerov počuli podobné vyhrážky, alebo len opatrne našľapujú okolo večne podráždeného a agresívneho partnera, je aj tento prípad dôkazom, že ich strach je oprávnený. Neboja sa facky, boja sa o život.
Vraždy partneriek sú systémovým problémom, keď si muži myslia, že môžu rozhodovať o životoch svojich (aj bývalých) žien. Je to téma, ktorá by mohla byť spoločná pre celé spektrum politikov a političiek. Nikto predsa nechce, aby na Slovensku zomierali ženy a deti.
Riešenie nie je jednoduché. Spoločnosť by totiž musela uznať, že muži v nej nemajú mať silnejšie slovo, nemajú právo rozhodovať o iných. Nie sú tí racionálnejší, nie sú hlavou rodiny, nemajú rozhodovať udretím päsťou po stole. A toto by sa muselo odzrkadľovať ako v politike, tak v práci, v intímnych a rodinných vzťahoch či v predmanželskej príprave. A tu pre politikov a političky nastáva problém. Ide totiž o tému rodovej rovnosti, ktorá je v súčasnosti spojená s mnohými mýtmi a konšpiráciami. Je to téma, ktorá pre slovo „rod“ namiesto spájania rozdeľuje.
A tak sa to skončí pri odsúdení vraždy. Bez dodatku, čo treba urobiť, aby sa také vraždy neopakovali. Ale to je málo. O pár dní sa v bulvári objaví ďalší podobný prípad a polícia nás opäť uistí, že sa ničoho nemusíme obávať, lebo ide len o rodinnú tragédiu.