Ak je dieťa obézne, už v puberte môže mať nábeh na diabetes, hovorí odborníčka na obezitu – Denník N

Čo by teda mali robiť rodičia, aby u svojich detí predišli nadváhe a obezite? 

Je toho veľa, ale ak chcú mať zdravé dieťa, v prvom rade musia sami dodržiavať zásady, ako sú správne stravovacie návyky, pitný režim a pohyb. Ako hovorieval zosnulý pediater profesor László Kovács, heslom rodičov má byť „Rob, ako to robím ja“ a nie „Rob, ako hovorím“. Nehovorím, že dieťa si nemôže dať sladkosť, ale musí mať nastavené určité mantinely. Napríklad, ak zje zdravý obed, môže si dať kúsok koláča, nie polovicu plechu. Mnohí rodičia sa však tieto limity boja nastoliť.

Čo sa týka samotnej stravy, niektoré zásady by mal dodržiavať každý bez ohľadu na vek – raňajkovať, obmedziť prijímanie zbytočných cukrov v sladených nápojoch, mať dostatočný prísun kvalitných bielkovín, uprednostňovať hydinové mäso a vyhýbať sa údenému a spracovanému mäsu. Denne skonzumovať pol kilogramu zeleniny a ovocia.
Rodičia bežne deti kŕmia párkami, ale malé deti by nemali jesť žiadne údeniny, salámy a paštéty. Šunku by mali jesť len v obmedzenej miere. Viem, že je to ťažké, ale mali by ich naučiť konzumovať zdravšie potraviny – zeleninu, ovocie, orechy či celozrnný chlieb. Deti by sa určite mali vyhýbať aj hranolčekom, čipsom, majonéze a až do dospelosti by nemali siahnuť po nápojoch s obsahom kofeínu a energetických nápojoch. Žiaľ, je to úplne bežné, aj môj syn si ako ôsmak na základnej škole šiel pred vyučovaním kúpiť energetický nápoj, ale našťastie ho to časom prešlo. Rodičia takisto nemôžu opomínať pohybovú aktivitu – dieťa má minimálne hodinu denne behať, cvičiť, skákať a prejsť 10-tisíc krokov.

Rodičia často nechcú bojovať s deťmi, ktoré sú vyberavé v jedle, a tak sú radi, keď si dieťa dá aspoň hranolčeky alebo fastfood. Mali by predsa len radšej bojovať?

Fastfood v prvom rade museli niekde kúpiť. Ak bude mať dieťa domácu stravu a nechce jesť, treba ho nechať vyhladnúť a skúšať to dookola. Často pomôže aj drobná zmena – deťom napríklad nemusí napadnúť zjesť jablko, ale keď im ho nakrájate a strčíte pod nos, tak ho zjedia. Pri deťoch v predškolskom veku pomáha, keď im jedlo pripravíte v nejakej kreatívnej forme, trebárs do nejakého tvaru – zjedia to a ani nemusia vedieť, že je v tom zelenina.