Reportáž z Ruska tesne pred voľbami: Všetkých nás zavrieť nemôžu, hovoria protiputinovskí aktivisti – Denník N

https://dennikn.sk/1063455/reportaz-z-ruska-tesne-pred-volbami-vsetkych-nas-zavriet-nemozu-hovoria-protiputinovski-aktivisti/

V nedeľu budú v Rusku už štvrté prezidentské voľby, v ktorých zvíťazí Vladimir Putin. O tom sa nepochybuje. Pribúda však ľudí, ktorí pochybujú o samotnom Putinovi, a tí veria, že jedného dňa bude Rusko opäť slobodné.

Nechoď voliť, poď pozorovať!

Tretie najväčšie mesto v Rusku, Novosibirsk, má povesť opozičného mesta. Môže za to aj sibírska hrdosť, silná umelecká scéna, za ktorú sa miestni vedia postaviť, keď vedenie zhora začne s nezmyselnými zákazmi. Ako napríklad, keď kontroverzný minister kultúry Vladimir Medinsky zakázal operu Tannhäuser od Wagnera, pretože sa nepáčila pravoslávnej cirkvi.

Ten istý minister, ktorý sa postavil za cenzúru a zákaz premietania britskej čiernej komédie Smrť Stalina. Na slobodnej atmosfére v meste majú zásluhu najmä mladí študenti.

Pol hodiny autom od centra sa rozprestiera univerzitné mestečko Akademgorodok, kde sú na obrovskej ploche vysoké školy, výskumné inštitúty, internáty, kluby, nemocnice, kiná, hipsterské reštaurácie a knižnice. A tam, kde sú mladí študenti, je najväčší dopyt po zmene.