Dôchodca: Starosta nás volá rýchla rota – Denník N

dochodok,retirement

Aký je prechod z pracovného života do dôchodku?

Záleží na človeku. Niekto dostane dôchodok a je celý bez seba, až nevie, čo by od nudy robil, iní zase nič nestíhajú. Medzi nich patrím aj ja. My penzisti máme dokonca aj špeciálny pozdrav – keď sa stretneme, zdravíme sa slovami „nemám čas“.

Penzista, ktorý chce niečo robiť pre seba aj spoločnosť, sa fakt nenudí. Ja napríklad chcem spoznávať svet, pomáhať okoliu, ale i starať sa o rodinu a dom, takže občas mám pocit, že ani nemám kedy žiť. Koľko by som toho potreboval porobiť aj na internete, ale nie je kedy.

Čo také?

Nie pozerať tam haraburdy stránky, ale ako dôchodcovia máme rôzne akcie a podujatia, k nim treba niečo napísať, popozývať ľudí, povymýšľať veci. Cez deň na to nie je čas, lebo máte inú robotu, potom je aj práca okolo domu a zrazu je noc. Som taký vyťažený, až nerozumiem, ako môže niekto na dôchodku tvrdiť, že sa nudí.

Čo sú to za ľudia? Celý život strávili v práci a nemali žiadne koníčky, nič, čo by im urobilo radosť, na čo by sa dnes mohli tešiť? Je smutné, že niekto príde do veku, keď už nemusí pracovať, a zrazu nevie, čo si počať. Len čaká, kedy zomrie. To nie je dobré.