Nórske fondy: Slovensko má vrátiť kvôli podvodu vyše 660.000 eur

http://www.aktuality.sk/clanok/213272/norske-fondy-slovensko-ma-vratit-kvoli-podvodu-vyse-660-000-eur/

Island, Lichtenštajnsko a Nórsko požiadali Slovensko, aby vrátilo viac ako 660.000 eur po zistení údajného podvodu v slovenskom projekte. Informoval o tom server eeagrants.org.

Európsky hospodársky priestor (EHP) a Nórske fondy poskytli financie na vybudovanie viacúčelového športového areálu v Senci. Účelom bolo zabezpečiť prístup k mimoškolským športovým aktivitám pre tamojšie deti a mladých ľudí.

Po obvineniach z podvodu pri realizácii projektu požiadali darcovské štáty o audit, ktorý dokázal, že k nemu naozaj došlo, čo potvrdilo aj vyšetrovanie slovenských orgánov, napísal server eeagrants.org.

Island, Lichtenštajnsko a Nórsko preto požiadali slovenskú stranu, aby sumu 668.184 eur, ktorú už vyplatili, vrátila. Za následný postup voči navrhovateľovi projektu, ŠK SFM Senec, je podľa Nórskych fondov zodpovedná slovenská strana, píše eeagrants.org.

EHP a Nórske fondy uplatňujú politiku nulovej tolerancie v prípade zneužitia finančných prostriedkov. Projekty, na ktorých sa podieľajú, sledujú a prísne opatrenia a sankcie zavádzajú aj pri najmenších finančných sumách.